Украинският президент Володимир Зеленски говори за първи път след взривоопасната си с среща с американския президент Доналд Тръмп. Той каза, че не иска да губи САЩ като партньор.
Срещата между Зеленски, Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс завърши с изключително остър тон. На Зеленски му бе казано, че трябва да е "благодарен" за цялата получена американска помощ за войната в Украйна, както и че се "държи неуважително".
"Мисля, че САЩ много държат на тази сделка (бел. ред. - за добив на редкоземни метали в Украйна). Ние не сме срещу нея, но държим на това да знаем какви са следващите стъпки и какви гаранции за сигурност ще имаме. (...) Случилото се не беше добро", каза украинският държавен глава в ексклузивно интервю пред Фокс нюз.
Според него случилото се по време на срещата е било в резултат на голямото напрежение, породено от трудната ситуация и не е било предварително "планирано":
"Бяхме много открити и директни. Не е въпросът, че сме били ядосани. Когато съм в САЩ и някоя публична фигура каже: "Украйна е почти разрушена. Войниците ви са се разбягали, те са загубили милиони", не реагирам на това заради себе си, а защото питам къде е нашето приятелство със САЩ. Не искам да губим добрите си партньори в тяхно лице."
Той призова да се говори с точни числа за жертвите от украинска страна. "Това не са просто територии, а човешки животи. Това не е приказка, а истинският живот", каза Зеленски.
Само украинците могат да решат дали да подам оставка, отговори украинският президент на въпрос от водещия дали ще го направи, тъй като по-рано е имало такъв призив от сенатор, който преди е поддържал Украйна, но отскоро е отявлен защитник на политиката на Тръмп.
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-5295
13
01.03 2025 в 13:31
Бтв, срещата им е продължила 40мин, но странно как, навсякъде се пускат последните 10...
-3600
11
01.03 2025 в 10:00
резидента на Територията е несъвместимо Зло с всякакъв морал , почтеност , мъжество !!!!
резидента на Територията ...... е образът на нашият съвместен позор като население !
-3600
10
01.03 2025 в 09:57
тошковците ,комунистите , копейковците , гербо-комунистите .... това е огромно мнозинство на Злото , убиващо всеки порив за свобода !!!
-3600
9
01.03 2025 в 09:52
Гледайте тръмп и лакеите около него ,пригласящи покорно на диктатора и знайте ....... тук в Простакия пологевието е в пъти по лошо .
Тук Диктатурата на простака борисов отдавна владее всичко и е вече ..... непреодолима !
В Простакия Диктатурата на простака ,както и диктатурата на путин в Русия могат да бъдат премахнати , само след смъртта на тези двамата .
Скоро светът ще разбере , че положението в САЩ върви уверено към диктаторски режим !
Вероятността за суспендиране на американската конституция е съвсем реална , както е реална и войната между двата близки народа ,руснаци и украйнци ..... та те говорят един и същи език !!!!!
14618
8
01.03 2025 в 09:20
14618
7
01.03 2025 в 09:15
В случая, обществото има нужда от панкреас, стомах, очи. Всеки един от нас изпълнява такава функция, когато изрежеш нещо - дори неприятното - парираш възможността си за развитие на диалог, за квас. На път съм да изгубя вяра в диалога тук.
17977
6
01.03 2025 в 09:12
1. Ясно е, че войната не може да бъде спряна от раз. Задачата, която си е поставил Тръмп - да сложи крайна войната, е много трудна и той разиграва театър за заблуда на Путин. Ще се карат със Зеленски, ще се събират, ще се пазарят, пак ще се карат. Ще сключват сделки за редките метали и други, докато САЩ стъпят стабилно в Украйна, в степен такава, че Путин да не смее да продължава войната. Но тези процеси ще се проточат във времето година, две...не може отведнъж.
2. Тръмп е наясно, че не може да спре войната, търси начин да се скара със Зеленски и да излезе от ситуацията с по-малка имиджова щета. А ако наистина е бил агент на Русия, то всичко е ясно, ще играе по свирката на Путин.
Втората възможност е много по - вероятна, но знае ли се...ще видим, времето ще покаже.
2973
5
01.03 2025 в 09:07
Може, ама той и Ванс не е много стока.
Адолф Хитлер спечели за пети път избори в Намибия
'Възраждане' се опитва да яхне антиправителствените протести
САЩ: Целият Донбас за Русия, Украйна иска среща Зеленски-Тръмп
Великобритания наложи санкции срещу ГРУ заради покушенията и убийството с Новичок
В 5 РПУ момичета бяха вързани за пейка едно денонощие, твърди майката на 21-годишния арестуван Николай