Паляница, дронът дракон и други: Топ 10 на новите оръжия, които Украйна произвежда сама

OFFNews 19 септември 2024 в 19:19 3628 0

последствията след визита на украински дрон дракон на руските позиции
Позиции на руските нашественици след като ги е обработил украински Дракарис.

На 24 февруари 2022 година руският диктатор Владимир Путин започна пълномащабна война за унищожение на Украйна, която маскира зад лицемерни определения като "специална военна операция", "демилитаризация" и "денацификация".

От този момент вече минаха повече от две години и половина.

През това време нормалните хора по света разбраха, че фашистите не са в Киев, а в Кремъл, а също така - благодарение на "демилитаризацията" на Путин, Украйна, която преди неговото нахлуване нямаше почти нищо, успя да се въоръжи.

До голяма степен това е благодарение на западната помощ за ВСУ, но не само.

През 2024 г. Украйна на практика успя да изрови от пепелта военното си производство, да увеличи рязко обемите му и започна да разработва и внедрява революционни иновации, които веднага се усетиха на сцената на бойните действия във войната срещу Русия.

Какво се случва с украинския ВПК и кои са ТОП-10 на местните военни разработки?

През последните години производството на оръжия в Украйна непрекъснато нараства. Така през миналата година обемите се увеличиха три пъти.

„Само за първите осем месеца на тази година сме увеличили производството още двойно спрямо 2023-та година“, заяви по време на неотдавнашна пресконференция министър-председателят на Украйна Денис Шмигал.

Сред най-впечатляващите постижения е ръстът в производството на безпилотни летателни апарати. Според бившия министър на стратегическите индустрии Олександър Камишин тази година Украйна ще произведе „доста над“ един милион FPV дронове, които са важен елемент във военните действия.

А по думите на президента Володимир Зеленски през юли Украйна е използвала дори повече безпилотни летателни апарати, отколкото Руската федерация.

Това е много положителна новина, особено като се има предвид, че украинската отбранителна индустрия като цяло има много по-ниски възможности за серийно производство.

Въпреки санкциите Руската федерация активно произвежда снаряди, БМП, танкове и самолети. А според ръководителя на ГУР Кирило Буданов руснаците са успели да увеличат няколко пъти производството на управляеми авиационни бомби, които са огромен проблем за защитниците на Украйна, които са на първа линия на фронта.

Въпреки това украинското военно производство също не стои на едно място и изглежда, че през последната година местният военнопромишлен комплекс е направил качествен скок. Разбира се, не без помощта на западните си съюзници.

Ето кои са най-забележителните нововъведения:

„Паляница“ - хибридно оръжие за нехибридна война

Сред най-големите постижения на украинските защитници са ударите по руските рафинерии. През август западни анализатори съобщиха, че от началото на годината ВСУ са атакували петролни рафинерии и инфраструктура на руска територия и в окупираните Крим, Донецк и Луганск повече от 60 пъти.

Това е сериозен удар върху руската икономика. Москва дори трябваше да наложи ембарго върху износа на бензин до края на годината (макар че за това допринесоха и други фактори). Също така експертите регистрираха повишаване на цените на горивата в Руската федерация.

Украйна изпитва остра нужда от повече оръжия с далечен обсег на действие, а отбранителната индустрия непрекъснато създава нещо ново в тази насока. Така например през август украинските военни за първи път удариха руснаците с нова ракета-дрон „Паляница“.

Тя съчетава аеродинамичните възможности и автономните системи за управление на безпилотен летателен апарат с мощността и скоростта на ракета. „Паляница“ може да изпълнява сложни маневри, да достига високи скорости и да поразява точно целта.

Официалната информация е доста ограничена, но все пак някои неща са известни. По-специално, че ракетата е оборудвана с турбореактивен двигател АИ-ПБС-350 на съвместна украинско-чешка разработка. Самият дрон се изстрелва от наземна установка.

Според военния анализатор Олексий Хетман ракетата преодолява разстояние до 700 км и може да носи повече от 100 кг експлозиви. Скоростта ѝ е над 500 километра в час. Така в зоната на целта попадат както някои петролни рафинерии, така и около 20 руски военни летища, по-специално „Саваслейка“, разположено в Нижегородска област.

Цената на „Паляница“ е по-малко от един милион долара. Може да изглежда, че цената все пак е твърде висока, обаче не е съвсем така. Факт е, че подобни системи с голям обсег на действие винаги са скъпо „удоволствие“.

За сравнение, цената на една крилата ракета Storm Shadow е около 2,5 млн. долара, а руската противокорабна ракета -Onyx се оценява на 3 млн. долара. На техния фон „Палячица“ не изглежда толкова скъпа.

Следователно можем да говорим за „бюджетен“ аналог на ракетите с голям обсег и добро допълнение към вече съществуващите БЛА с голям обсег, по-специално към дрона „Бобър“, който беше представен миналата година.

Украинската балистична ракета - непознатият „звяр“

Значително по-скъпа е новата украинска система, която самият президент нарече „първата украинска балистична ракета“.

„Имаше тест - положителен - на първата балистична ракета на Украйна. Поздравявам нашия военнопромишлен комплекс за това“, заяви държавният глава по време на пресконференция на 27 август.

Ако в случая с ракетата-дрон „Паляница“ знаем поне името, то тук дори то остава неизвестно.

Някои експерти смятат, че става дума за така наречения „Гром-2“. Той се разработва от конструкторско бюро „Южное“ от 2013 г. на базата на предишни разработки по проектите „Борисфен“ и БФРК (многофункционална ракетна система) „Сапсан“.

Възможно е обаче да се окаже, че това всъщност не е „Гром“.

„Напълно възможно е сега тази ракета да има съвсем друго име, други характеристики, но със сигурност тя се базира на натрупания опит до момента. Въпросът е какви са характеристиките и как ще я използваме“, заяви по-рано военният експерт Олександър Коваленко.

Ако ракетата наистина е базирана на Гром, нейният обсег може да достигне около 500 километра. Това е средният статистически показател за оперативно-тактическите ракети и освен това това е обхватът, който по-рано беше посочен за Гром-2 като максимален.

Следователно теоретично ракетата може да достави 500-килограмова бойна глава до Курск или Воронеж, което е приблизително масата на бойната глава на „Гром-2“. Между другото, това е същото тегло като това на руския „Искандер“. С други думи, разрушенията ще бъдат много сериозни.

Единственият въпрос е броят на новите ракети, а той зависи по-специално от ценатаа. Според Коваленко цената на една бройка може да достигне до 5 млн. долара, което, разбира се, прави ракетата много скъпа.

Това означава, че има смисъл тя да се използва само срещу много важни цели, например щабовете на руснаците или позиции на ЗРК С-300/С-400.

Трябва също така да се отбележи, че е невъзможно да се създаде такова оръжие, без да се ангажират десетки или дори стотици предприятия в цяла Украйна. Ето защо, дори в мирни условия, това е много сложен проект.

Най-вероятно Украйна е в състояние да проведе единични изпитания на новата разработка, а за масово производство е твърде рано да се говори. Ето защо, колкото и гръмко да звучат изявленията за първата украинска балистична ракета, реалността може да се окаже малко по-малко оптимистична.

Управляемата въздушна бомба е отговорът на руските МПК

За реално предимство пред руснаците (или поне за паритет) Украйна се нуждае от по-евтини и масово произвеждани оръжия.

Струва си да припомним, че руснаците вече имат такива. През последната година въздушните бомби с така наречените MПК (модули за планиране и корекция) се превърнаха в най-страшното оръжие на Кремъл. За разлика от по-скъпите крилати и балистични ракети, те се използват с хиляди.

Става дума за прикрепящ се модул, който превръща обикновените неуправляеми бомби (каквито има много както в Русия, така и в Украйна) в насочени и прецизни бомби, които имат увеличен обсег. На практика това означава, че руските самолети са извън обсега на повечето украински ЗРК в момента на хвърлянето им.

За щастие Украйна разполага със собствен аналог на такива оръжия. Поне такъв извод може да се направи от едно видео, което наскоро беше публикувано в мрежата. На него се вижда как украински фронтови бомбардировач Су-24М носи на окачването си управляема авиационна бомба от неизвестен тип.

Каква точно е въпросната бомба? Според експертите съветската бомба със свободно падане е била снабдена с шарнирна конструкция. Някои части на боеприпаса са сходни с елементите на руската МПК.

Украинската разработка също има различия. Например, управляемата въздушна бомба е получила елемент, който наподобява ускорител на твърдо гориво или дори турбореактивен двигател. Това означава, че теоретично тя може да има дори по-голям обсег от руските боеприпаси (техният индекс е 40-60 километра).

Възможно е Украйна да е създала свой собствен аналог на френската бомба AASM (Armement air-sol modulaire), която също има ракетен ускорител. Нейният обсег на действие е повече от 70 км.

Както и да е, това е сериозен пробив за Украйна, която досега разчиташе или на стари съветски въздушни боеприпаси, или на западни, получени като помощ.

Но дали новата разработка ще повлияе на хода на войната?

„Виждаме, че този тип боеприпаси могат да повлияят на хода на войната, но при условие, че са налице няколко важни компонента“, заяви пред УНИАН авиационният експерт Богдан Долинце, “Първият компонент е количеството на тези боеприпаси. Вторият важен компонент е обхватът на тяхното действие. Всъщност става дума за тип, който е в нишата, в която действат руските КАБ. Това означава, че обсегът на действие е между 60 и 80 километра. Основният въпрос е количеството на боеприпасите. Само за яснота - през първата седмица на септември, според различни оценки на военни експерти, Русия е използвала повече от 800 КАБ. Дори да е имало известна вълна на увеличение точно в този период, но все пак за един условен месец става дума за 2-2,5 хиляди КАБ. Ако Украйна разполага с поне равен брой, това ще окаже много съществено влияние върху хода на военните действия.“

FPV с машинно зрение - революция, която вече се случи

Тази година Украйна получи още един едновременно иновативен и евтин вид въоръжение - още през март стана известно, че ВСУ за първи път е използвала FPV дрон с машинно зрение.

На един от представените видеоклипове можеше да се види как такъв безпилотен летателен апарат удря руски танк.

„Всъщност става дума за голяма, радикална техническа промяна в технологиите за FPV“, отбеляза по този повод Сергей Флеш, известен експерт по комуникации.

Машинното зрение е алгоритъм за автоматично разпознаване на образи. Дрон с такава технология запомня картина и се ориентира към нея. Той запазва изображението на целта за насочване и може да проследява целта дори ако тя се движи.

С други думи, машинното зрение позволява на безпилотникът да се доближи до целта и да я държи в полезрението си без да има връзка с оператор. По този начин се елиминира работата на локалните системи за радиоелектронна борба, които на около стотина метра преди целта създават смущения и се опитват да прекъснат комуникацията с оператора.

Все пак не става дума за пълноценен изкуствен интелект, както смятат някои. Това означава, че дронът с машинно зрение не може да разпознае целта - той не е в състояние да направи разлика между танк, човек и инсталация на РЕБ.

Трябва да се отбележи, че цената на един такъв дрон може да бъде около 40 000 гривни (866 евро). Това е значително повече от цената на обикновен FPV дрон, но съотношението цена/ефективност може да е на страната на дрон с автоматично насочване, тъй като ефективността му ще е по-висока.

Струва си да добавим също така, че дронове с автоматично зрение по-рано започнаха да се използват активно и от руската страна - за това беше съобщено още през януари тази година. По този начин Киев и Москва водят ожесточена технологична борба в тази насока.

Дронът прехващач - небето ще бъде за Украйна

Друга потенциално революционна разработка от света на безпилотните летателни апарати е дронът прехващач. През тази година бяха представени няколко нови продукта, които могат ефективно да свалят вражески безпилотници. А във видеоклип от Курска област можете да видите как FPV дрон удря руски боен хеликоптер.

Един от тези прехващачи е създаден от украинската компания Besomar. Техният безпилотник, тип „камикадзе“, прехваща руски летателни апарати в момента, в който те се приближават.

Дронът лети на разстояние 50-60 км. Той може да се издигне на височина до 4 километра и да се движи със скорост 160-170 км/ч. От Besomar заявиха, че вече могат да произвеждат до 100 такива апарата на месец.

Припомняме също, че по-рано стана известно за летателни изпитания на реактивния дрон Bullet, предназначен за прехващане на въздушни цели.

Съдейки по налично видео, дронът може да ускори до около 130 км/ч, но предвид използването на реактивен двигател, реалната му скорост може да е много по-висока.

Въпреки това не бива да се приема такъв прехващач като пълноценна алтернатива на изтребителите или зенитните ракети.

„Не бих казал, че това ще бъде заместител на изтребителите“, казва авиационният експерт Анатолий Храпчински, “Защото един изтребител има задачата да прехваща не само разузнавателни, но и ударни дронове. Освен това той има задачата да прехваща и други самолети.“

В същото време украинските разработчици неумолимо напредват в тази насока.

„И си струва да кажем, че се научихме да използваме тези безпилотни летателни апарати толкова „яко“, че можем да сваляме разузнавателни БЛА и дори хеликоптери“, добавя специалистът.

„Дронът дракон“ - оръжие за „изгаряне“ на агресора

Наскоро украинците представиха една от най-оригиналните си разработки.

Ако предишните БЛА нанасяха поражения на окупаторите чрез взривно устройство, то в случая с „Дракон“ унищожаването на целта се постига чрез възпламеняваща се смес, която изгаря врага.

Всъщност това е стандартен FPV дрон, който е зареден с около 500 грама термитна смес. Химическата реакция се задейства с помощта на дистанционно управление малко преди дронът да доближи целта.

Тази атака изглежда доста зрелищно и наистина наподобява огнения дъх на митичния звяр. Трудно е обаче да се прецени колко по-ефективна е тя от тази с конвенционалните FPV. Оръжието тепърва започва да се използва във войната и не се знае как ще се докаже.

Въпреки това вече можем да говорим за първи положителни резултати. В един от видеоклиповете виждаме огнен дъжд над руските позиции в продължение на около 20 секунди. В резултат на това се запалва 100-метрова горска поляна, а след няколко секунди скритите наблизо боеприпаси се взривяват.

Температурата на горене на термита е приблизително 2500 градуса по Целзий. Това означава, че такава смес може незабавно да разяде дори желязо. Освен всичко друго „Драконът“ е евтин начин за откриване на вражески позиции, а също така осъществява психологически ефект върху руснаците.

„Варта 2“ - съвременна бронирана машина

Годината не мина без представяния на нови бронирани превозни средства. На неотдавнашното изложение на отбранителната индустрия MSPO 2024, което се проведе в Полша, компанията „Украинска бронирана техника“ представи нова бронирана машина „Варта 2“.

„Това е напълно нов автомобил, който е разработен с оглед на десетилетния опит на компанията, нуждите на военните и условията на съвременната война. Може да превозва 10 души. Бронираният автомобил е оборудван с боен модул Sich с 30-милиметрово автоматично оръдие, което му осигурява силна огнева мощ, необходима за поддръжка на пехотата и унищожаване на вражески бронирани машини“, заяви Владислав Белбас, ръководител на украинската компания „Бронирани превозни средства“.

По думите му класът на балистична защита на бронираната машина напълно съответства на стандарта на НАТО STANAG 3, тя има балистична и противоминна защита 3а/3б. Автомобилът е получил и противоминни седалки и съвременни системи за сигурност, които гарантират високо ниво на защита.

Белбас допълни, че по поръчка на Националната гвардия на Украйна в момента оборудва новите превозни средства със средства за радиоелектронна борба с безпилотни летателни апарати.

„Поставяме местни РЕБ на фирмата Квертус. Избрахме ги след сравнителни тестове с вносни аналози“, казва ръководителят на компанията.

Според него РЕБ е голямо предимство на новите украински превозни средства от клас MRAP, защото доставяните от Запада образци нямат такива системи.

Морският Stalker - средство  за доставки и ударен дрон

Надводните дронове се използват от Украйна не за първа година. Още през 2023 г. Киев започна активно да използва безпилотните лодки Sea Baby и MAGURA V5, благодарение на които успя да потопи най-новия руски кораб „Сергей Котов“.

Тази година се появи и лодката Stalker 5.0. Съобщава се, че тя може да се използва за разузнаване и патрулиране по крайбрежието.

Но основната задача на този морски дрон са доставките. Тоест Stalker 5.0 е своеобразен „камион“, който може да доставя например боеприпаси за морски десант.

Дронът може да се използва и като атакуващ дрон, но полезният му товар е само 150 кг, което не е достатъчно, за да потопи голям вражески кораб. За сравнение, бойната глава на Sea Baby може да тежи до 850 кг.

Монтираният бензинов двигател задвижва Stalker 5.0 с максимална скорост над 40 възела (около 75 км/ч), а крейсерска скорост е 30 възела (55 км/ч). Stalker е снабден със система за видеокомуникация и контрол, базирана на Starlink. Цената на един екземпляр се оценява на 60 хил. евро.

Украински патрони - нещо, без което не може да се мине

Войната не е само високотехнологични оръжия. Затова, за да победи, Украйна трябва да развива и други области.

Тази година украинските военни показаха патрони местно производство. Както е посочено на опаковката, чиято снимка беше публикувана в мрежата, партидата е произведена през юни тази година.

„Получихме ги, тествахме ги, харесаха ни, искаме още“, се казва в публикацията, публикувана в Телеграм канала „За оръжията“.

На самата опаковка гордо е изписан надписът „Произведено в Украйна“. На снимките са показани боеприпаси 5,45х39 за АК-74.

Струва си да припомним, че единственият завод за патрони в Украйна се намираше в Луганск. Още през 2014 г. той беше превзет от проруските формирования: оттогава проблемът с боеприпасите за стрелково оръжие се решаваше на парче.

Не е известно за какви обеми става дума сега, но на опаковката се вижда сериен номер, което показва, че това не е първата партида.

И дори самият факт на доставката е много важен. Особено като се има предвид фактът, че става дума именно за патрони от съветски калибър.

Факт е, че в Силите за отбрана има много повече образци съветско стрелково оръжие, отколкото западно стрелково оръжие, но въпросът за боеприпасите за тях остава отворен в продължение на много години.

Украинските гранати - добро допълнение към арсенала

Друго актуално постижение е стартирането на производството на първите гранати Ф-1 и РГД-5 местно производство.

„Министерството на отбраната на Украйна е кодифицирало и разрешило използването от войските на защитната осколочна граната, аналог на съветската Ф-1“, се казва в изявление на Министерството на отбраната. То също така отбеляза, че министерството е кодифицирало и приело на въоръжение ръчна граната с дистанционно действие, която е аналог на съветската РГД-5.

Самата Ф-1 е ръчна граната, която е предназначена за поразяване на жива сила в отбранителен бой. Това означава, че радиусът на осколъчните поражения е много по-голям от радиуса на възможното хвърляне на гранатата (максималното разстояние на осколъчните поражения е 200 метра). С други думи, тя може да бъде хвърлена само откъм прикритие или, да речем, от БТР.

На свой ред РГД-5 е противопехотна граната от нападателен тип, т.е. има сравнително малък радиус на поразяване. Гранатата тежи 0,31 kg и е неефективна, когато се използва на открито.

Някои експерти задават основателен въпрос - защо Украйна е започнала да произвежда стари съветски модели? И дали не е трябвало да започне производството на по-съвременни видове гранати?

Според Defence Express обаче това има своите предимства. Факт е, че Ф-1 и РГД-5 са добре познати на военните. Освен това те са по-лесни за производство от съвременните западни модели.

Малки стъпки към победата

Тази година Украйна представи много интересни новости, а някои от тях ВСУ вече започна активно да използва на фронта.

Но това е само малка част от новите проекти, защото има много неща, които се пазят в тайна и които тепърва ще бъдат представени.

Известно е например, че Украйна продължава да усъвършенства безпилотните си катери и по-късно може да станем свидетели на нова революция в тази насока.

Друго важно направление е разработването на нови бронирани машини. За съжаление, страната не може да се похвали със серийно производство на съвременни основни бойни танкове или БМП, но е известно, че разработчиците работят активно по такива проекти от много години.

Много зависи и от международните партньори. Като се има предвид активното сътрудничество с производители от Европа и САЩ. Вероятно ще се появят и съвместни разработки.

Въпросът за създаването на съвременни самолети - изтребители, щурмови самолети и хеликоптери - е по-сложен. Тук Украйна не разполага с такива възможности, с каквито може да се похвали Русия. Но дори и в тази посока са възможни изненади. Ето защо само времето ще покаже какво още ще може да предложи местният военнопромишлен комплекс и дали тези оръжия ще се превърнат в фактор, променящ играта на фронта.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо рублата се казва така и кой е кръстникът на копейките