Иракските правителствени сили и кюрдските паравоенни формирования пешмерга освободиха 20 селища в подстъпите към Мосул, контролирани досега от терористичната групировка "Ислямска държава". Съобщава БНТ, позовавайки се на ТАСС.
През първото денонощие от операцията антиджихадистките сили поеха контрола върху стратегически райони източно, южно и югоизточно от Мосул, сочат данни на иракската медия.
След ожесточени боеве иракското знаме бе издигнато над град Нимруд, на 30 километра от Мосул, където в началото на 2015 г. радикалите употребиха тежка техника, за да изравнят със земята руините на древната асирийска столица.
Освен това кюрдските милиции съобщиха, че са освободили важна отсечка от 80-километровия път между Ербил, главен град на Иракски Кюрдистан, и Мосул.
Иракските сили за сигурност и милиции са задържали незаконно, измъчвали и екзекутирали хиляди цивилни, бягащи от териториите под контрола на ИД, заяви международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл", цитирана от Франс прес.
Тя прикани властите в Багдад да вземат мерки произволът да не се повтори по време на битката за Мосул.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие