Неизвестен обект предизвика експлозия в Полша, проверяват дали е руска ракета

Украйна твърди, че е руска крилата ракета

OFFNews 30 юли 2026 в 11:12 2548 2
Кратера след експлозията на неизвестния обект

Снимка X

Кратерът след експлозията на неизвестния обект

Неидентифициран обект падна и предизвика експлозия на около 95 километра навътре в територията на Полша тази сутрин, пише Си Ен Ен.

Инцидентът е станал, докато Русия е извършвала мащабни атаки с ракети с далечен обсег срещу Украйна. Обектът е паднал в необитаем район край село Тарнава-Колоня в Люблинското воеводство. Местни жители са подали сигнал за силен взрив, а на място са изпратени военни и полицейски екипи.

Полският премиер Доналд Туск заяви, че по време на руската атака срещу Западна Украйна е било нарушено полското въздушно пространство. В публикация в X той съобщи, че е свикал кризисен екип, който да изясни обстоятелствата около инцидента.

По-рано през деня Полша вдигна изтребители, след като руските удари срещу Украйна доближиха въздушното пространство на страната. По данни на полската армия системите за противовъздушна отбрана са засекли най-малко десетина ракети над Западна Украйна, които са представлявали потенциална заплаха. 

Украинският външен министър Андрий Сибига също заяви в X, че руска крилата ракета е навлязла в полското въздушно пространство като част от масирания удар срещу Украйна. Засега обаче не е потвърдено дали той има предвид именно обекта, паднал в Люблинското воеводство. Полша не потвърди за какъв обект става въпрос, като изтъкна единствено, че разследването все още е в ход.

Руското министерство на отбраната съобщи, че е нанесло масиран удар с високоточни оръжия с далечен обсег, изстреляни от въздушни, морски и наземни платформи, както и с ударни дронове срещу военни цели в Украйна. 

Посолството на Русия в Полша засега не е коментирало.

Ако бъде потвърдено, че падналият обект е руска ракета, това би означавало навлизане на руски боеприпас десетки километри навътре в територията на Полша – страна членка на НАТО, което би представлявало сериозна ескалация на конфликта.

При нощната руска атака срещу Украйна загинаха най-малко осем души, сред които и деца, а няколко души останаха затрупани под развалините. Нападението беше извършено два дни след посещението на украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом, където той поиска от американския президент Доналд Тръмп допълнителни системи за противовъздушна отбрана за Украйна.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3100

    2

    helper68

    30.07 2026 в 17:56

    Абе и поляците и те са въртипашки ми се струва, ето какво пишат тука, че имайки самолети във въздуха не са стреляли, а румънчетата свалиха 3 дрончета..
    Полша вече разполагаше с изтребители F-16 и самолет за ранно предупреждение във въздуха по време на последната масирана атака на Русия срещу Украйна. Въпреки това вероятна крилата ракета Х-101 все пак е прелетяла близо 100 километра - около 62 мили - през въздушното пространство на НАТО, преди да експлодира в поле и да остави 10-метров кратер.Инцидентът повдига сериозни въпроси относно процедурите за прихващане на Полша, веригата на командване и правилата за откриване на огън, съобщи Defense Express на 30 юли.
    https://united24media.com/war-in-ukraine/poland-had-f-16s-and-awacs-airborne-so-how-did-a-russian-missile-fly-100-km -in-21200

    2878

    1

    Johnny B Goode

    30.07 2026 в 17:29

    Абсурд да е руска, техните са високоточни.
    Патагонска ще да е.
     
    X

    Защо епископите носят такива имена?