Митата на САЩ за Канада и Мексико влязоха в сила. Ще наложим ответни мита още днес, каза Трюдо

Китай повишава тарифите до 10-15% върху вноса на редица американски селскостопански и хранителни продукти от 10 март

OFFNews 04 March 2025 в 08:14 4415 8
Джъстин Трудо

Снимка БТА/АП

Джъстин Трюдо

Новите 25% мита на президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса от Мексико и Канада влязоха в сила днес, заедно с удвояването на митата върху китайските стоки до 20%, предаде "Ройтерс". 

Борсовите индекси в Ню Йорк спаднаха, а експерти прогнозират, че митата ще нанесат сериозни щети на икономиките на Канада и Мексико. Повечето икономисти не виждат позитиви и за американската икономика. 

Тръмп обяви митата преди месец, но им даде 30-дневна отсрочка, след като пазарите реагираха негативно на новината.

Канада ще наложи ответни мита за американски продукти още от днес в отговор на тарифите, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви канадският премиер Джъстин Трюдо, цитиран от телевизия Си Би Си.

Канада ще отговори чрез налагане на мита в размер на 25 процента върху американски стоки на стойност 155 милиарда долара", се казва в комюнике на канадския министър-председател, предаде АФП, цитирана от БТА. 

„Канада няма да остави това неоправдано решение без отговор“, заяви Трюдо. Той призова администрацията на САЩ да преразгледа своите мита и заяви, че Канада „остава твърда“ в отстояването на своята икономика, работни места и работници. 

Китай побърза да отвърне на новите мита на САЩ, като обяви повишения на тарифите до 10-15% върху вноса, обхващащ редица американски селскостопански и хранителни продукти, като същевременно постави 25 американски фирми под експортни и инвестиционни ограничения, съобщава Ройтерс. 

Пекин обяви след влизането в сила на новите американски мита, че ще наложи допълнителни тарифи от 15% върху вноса в Китай на американско пилешко месо, пшеница, царевица и памук и допълнителни налози от 10% върху американската соя, сорго, свинско месо, говеждо месо, морски продукти, плодове и зеленчуци и внос на млечни продукти, се казва в изявление на финансовото министерство на азиатска държава.

Новите китайски мита върху вноса от САЩ влизат в сила на 10 март.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски