Македонците гласуват днес на референдум за новото име на Македония.
На 12 юни Гърция и Македония подписаха в Преспа споразумение, според което новото име на бившата югославска държава ще е Република Северна Македония. Споразумението беше подписано в присъствието на премиерите на двете страни Алексис Ципрас и Зоран Заев.
Въпросът, на който ще отговарят гражданите на съседката ни, е: "Дали сте за членство в ЕС и НАТО с приемане на Договора между Република Македония и Република Гърция?".
Референдумът е консултативен, тоест резултатите от него формално не задължават парламента да се съобрази с вота на гражданите, но допитването е ключово за бъдещето на Македония и има изключителна политическа тежест.
За да бъде признат за успешно проведен, днешният референдум трябва да изпълни две условия по закон:
1) в допитването да са гласували поне половината плюс един от всички граждани, имащи право на глас;
2) поне половината плюс един от гласувалите на референдума да са избрали отговора "ЗА" или "ПРОТИВ";
Разделението на мненията се вижда и на държавно ниво. Сред подкрепящите смяната на името са управляващите. Те са категорични, че това е референдум за бъдещето на страната, като ще определи дали гражданите искат Македония да се присъедини към НАТО и ЕС. Постигане на споразумение за името е и едно от задължителните условия за евроинтеграцията на държавата.
Противниците на референдума призоваха той да бъде бойкотиран.
Според бившите управляващи от ВМРО-ДПМНЕ договорът между Скопие и Атина за името на страната е "капитулация" пред интереса на Гърция.
Президентът Георге Иванов определи референдума като "историческо самоубийство" и заяви, че няма да гласува.
По време на среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг Иванов каза: "Вярвам, че истинското място на Република Македония е в Европейския съюз и в НАТО и аз ще продължа да защитавам нашите стратегически цели. Но ЕС и НАТО в никакъв случай не трябва да бъдат алиби за един лош договор".
Иванов отказа и да подпише договора с Гърция, като обоснова решението си с това, че според него договорът поставя "Македония в положение на подчиненост и зависимост от друга държава, т.е. Република Гърция".
Македонският премиер Зоран Заев обяви, че ще подаде оставка, ако договорът не бъде приет на референдума. В същото време той посочи, че ако гражданите гласуват за споразумението, но Иванов откаже да го подпише, парламентарното мнозинство ще поиска импийчмънт на държавния глава.
Договорът не беше приет безпроблемно и в Гърция, където хиляди протестираха срещу решението и поискаха оставката на Ципрас.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)