В словесна война влязоха днес кметът на Атина и израелският посланик в Гърция, който обвини градските власти, че не правят достатъчно, за да почистят антисемитските графити в гръцката столица.
Израелският посланик Ноам Кац заяви пред гръцкото издание "Катимерини", че израелските туристи се чувстват "неудобно" в Атина, защото кметът Харис Дукас не предприема действия срещу "организираните малцинства", които поставят и рисуват антиеврейски графити.
Кметът Дукас отговори в рамките на няколко часа в мрежата Х (Екс).
"Ние доказахме нашата силна опозиция срещу насилието и расизма и не приемаме уроци по демокрация от тези, които убиват цивилни граждани. Атина, столицата на демократична страна, уважава напълно своите посетители и подкрепя правото на свободно изразяване на своите граждани. Отвратително е, че посланикът се концентрира върху графити (които са явно изтрити), докато в Газа се извършва безпрецедентен геноцид", написа той.
Гърция, както и няколко други европейски държави, е свидетел на редица пропалестински демонстрации, водени от леви сили. Круизен кораб, превозващ израелски туристи из гръцките острови, беше посрещнат с демонстрации в няколко пристанища.
Въпреки че в продължение на десетилетия Гърция следваше проарабска политика, от 2010 г. насам тя засили връзките си с Израел, особено в областта на сигурността и енергетиката.
Откакто през октомври 2023 г. започна войната в Газа с атаката на "Хамас" срещу Израел, все повече израелци посещават Гърция и започват да инвестират в нейния пазар на недвижими имоти.
Според кмета на Атина броят на израелците, които са получили гръцки разрешителни за пребиваване чрез закупуване на недвижими имоти, е нараснал с 90% през миналата година.
























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3920
2
03.08 2025 в 20:40
17865
1
03.08 2025 в 20:21
Мъск обяви, че ЕС трябва да се закрие
Мъск обяви, че ЕС трябва да се закрие
Тръмп-младши: Баща ми е непредсказуем, възможно е скоро да се откаже от Украйна
Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо
Американската посланичка в Атина отиде на прием по боди и прозрачна рокля (видео)
Предишният бюджет не бил на ГЕРБ