Китай обвини своя най-висшестоящ генерал, че е разкривал ядрени тайни на САЩ, съобщава "Уолстрийт джърнал".
Генерал Джан Йоша е обвинен и в получаване на подкупи - включително за назначаването на офицер за министър на отбраната, допълва американското издание, като се позовава на източници, запознати с обвиненията.
75-годишният висш генерал е разследван за изтичане на техническа информация за ядрената програма на Пекин на фона на продължителна чистка на военни от лидера Си Дзинпин.
Разкритията са били представени на среща в събота сутрин, на която са присъствали някои от най-високопоставени военни в страната. Веднага след това китайското министерство на отбраната е съобщило за разследване срещу ген. Джан Йоша, считан някога за най-доверения военен на лидера Си Дзинпин. Детайли обаче не са съобщени. Сред обвиненията са още нарушаване на партийната дисциплина и на закони в страната.
Гу Джун, бившият генерален мениджър на Китайската национална ядрена корпорация - държавната компания, която управлява ядрените програми на Китай, е предоставил някои от доказателствата срещу висшия генерал, съобщиха запознати с брифинга хора, пише "Уолстрийт джърнал".
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2878
7
26.01 2026 в 14:57
4072
6
26.01 2026 в 13:05
-1243
5
26.01 2026 в 12:45
3090
4
26.01 2026 в 12:34
8053
3
26.01 2026 в 11:16
2985
2
26.01 2026 в 10:25
3936
1
26.01 2026 в 10:12
Това в редакцията ли го решихте, или взехте новината от някой преписвач, който не знае къде се намира.
Жан Ю-Ша беше най-големият враг на Си Дзинпин. Почти беше успял да го гътне миналата година. Но в крайна сметка Си победи, за съжаление.
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му