Израел удари Сирия под предлог защита на друзите

OFFNews 15 юли 2025 в 16:26 2530 0
Ударите

Снимка Getty images

Израелската армия е нанесла удари по сирийските правителствени сили в провинция Сувейда в Южна Сирия. Вчера над 30 души са били убити при сблъсъци между бедуински племена и местни бойци в населения предимно с друзи град. Израел твърди, че действа в защита на друзкото малцинство, съобщи Би Би Си.

„Преди известно време израелската армия започна да нанася удари по военни превозни средства на сирийските правителствени сили в района на Сувейда в Южна Сирия“, призна в изявление ЦАХАЛ.

Изявлението дойде малко след като премиерът Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац заявиха, че са наредили на армията „незабавно да нанесе удари по правителствени войски и техника, вкарана в района на Сувейда в сирийските планини Друз за антидрузки операции“.

„Израел се ангажира да предотврати вредите за друзите в Сирия поради дълбокия братски съюз с нашите граждани друзи в Израел. Действаме, за да осигурим демилитаризацията на района, прилежащ към границата ни със Сирия", се казва в изявлението на ЦАХАЛ

Влиятелният лидер на друзите шейх Хикмат ал-Хаджри обвини сирийските правителствени сили в нарушаване на примирието и бомбардиране на града и призова бойците си да отвърнат на удара.

По-късно сирийският министър на отбраната Мураф Абу Касра обяви пълно прекратяване на огъня.

Духовните водачи на друзите призоваха бойците, които контролират града, също да сложат оръжие.

Сирийските сили за сигурност влязоха в града вчера, за да възстановят реда след ден на кървави сблъсъци между клановете на друзите и сунитите бедуини, които отдавна враждуват помежду си.

По данни на сирийското министерство на вътрешните работи при сблъсъците са загинали над 30 души, а близо 100 са били ранени. Базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за правата на човека съобщи, че са убити най-малко 99 души, сред които две деца, две жени и 14 членове на силите за сигурност.

Говорителят на сирийското министерство на вътрешните работи Нуредин ал-Баба посочи пред Асошиейтед прес, че „сблъсъците нямат по същество сектантски характер“.

„Истинският конфликт е между държавата и бандитите и престъпниците, а не между държавата и някоя сирийска общност. Точно обратното, държавата гледа на друзката общност в Сувейда като на партньор в напредъка на проекта за национално единство", каза той.

Сирийското правителство на президента Ахмед аш Шараа е разположило сили за сигурност, за да възстанови реда. В социалните медии се появиха снимки на бронетранспортьори, които се движат на юг, и на поне един стар танк върху платформа на камион.

ЦАХАЛ обаче съобщи, че е нанесъл удар по „няколко танка“ в Южна Сирия. Без да уточняват кои са били мишените, военните заявиха, че ударите са били извършени, за да се попречи на превозните средства да се приближат до Сувейда, тъй като те „биха могли да представляват заплаха за Държавата Израел“.

Откакто сирийските бунтовници свалиха режима на Башар Асад миналата година, Израел завзема територии по границата и периодично нанася удари по сирийска територия, като твърди, че действа както за защита на малцинството на друзите, така и за създаване на демилитаризирана зона южно от Дамаск.

Въпреки това Израел и Сирия, които никога не са имали дипломатически отношения, наскоро проведоха няколко кръга от преки преговори. Израелски официални лица и преди са заявявали, че искат да сключат мирно споразумение с Дамаск.

Сирийски и израелски официални представители се срещнаха в Баку миналата събота в рамките на посещението на президента Ахмед ал-Шараа в Азербайджан, съобщи дипломатически източник от Дамаск пред АФП. Срещата е била посветена на неотдавнашните израелски военни операции в Сирия, но самият ал-Шараа не е участвал в нея.

Сирийското правителство наскоро потвърди, че е влязло в непряк контакт с Израел, за да поднови споразумението за изтегляне от 1974 г., с което се създаде буферна зона на границата между двете страни.

Въпреки че много друзи в Сирия не искат Израел да се намесва в техните дела, част от тях се отнасят с подозрение към новите власти в Дамаск.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !

     
    X

    Манол Глишев: "Днешните протестиращи са хора, които не се задоволяват с малко"