Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че след края на военните действия Израел ще предаде Ивицата Газа на САЩ. Той твърди, че няма да е необходимо разполагането на американски войски там.
„Ивицата Газа ще бъде предадена на САЩ от Израел след приключване на военните действия. Палестинците … вече ще са преселени на много по-безопасни и по-красиви места в региона, с нови и модерни домове... Няма да има нужда от американски войници!“, написа Тръмп в социалната си мрежа „Truth Social“.
Mинистърът на отбраната на Израел Израел Кац заяви, че е наредил на армията да изготви план, който да позволи на жителите, които желаят, да напуснат Газа доброволно.
„Приветствам смелия план на президента Тръмп. На жителите на Газа трябва да бъде позволена свободата да напускат и да емигрират, както е нормално по света“, заяви министърът в "X".
Кац заяви, че планът включва възможности за напускане през сухопътни контролно-пропускателни пунктове, както и специални мерки за напускане по море и въздух.
Неочакваното изявление на Тръмп от вчера за превръщането на Газа в „Ривиерата на Близкия изток“ предизвика остри критки от държави по целия свят и дойде в момент, в който се очакваше Израел и "Хамас" да започнат преговори по втория кръг от крехкия план за прекратяване на огъня, който трябва да сложи край на почти 16-месечните сражения.
























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2973
19
07.02 2025 в 05:26
Не виждам нещо друго да е станало, освен, че никой вече не взема Оранжевия насериозно и по хокейните мачове освиркват US химна.
Ама ти може по-добре да знаеш.
3060
18
06.02 2025 в 20:58
https://www.msn.com/en-us/news/world/israel-begins-preparations-for-gaza-exodus-as-egypt-lobbies-against-trump-plan/ ar-AA1yw5zt
4000
17
06.02 2025 в 19:23
7914
16
06.02 2025 в 18:17
7550
15
06.02 2025 в 18:14
Да, ама веднъж обърка името на не помня кой, а след това се ръкува с въздуха :(
2970
14
06.02 2025 в 18:11
В Канада стана едно фолямо нищо. Предстои да видим какво ще стане в Мексико, но и там нещата отиват на "всяко чудо - за три дни". Сирийската история е пълно съвпадение. А призивите Америка да вземе Газа и да изсели местните жители са всичко друго, само не и някакъв опит за решение. Изобщо, цялата му работа е такава - влиза някакъв дебелак в стая с намерението да я подреди. Първата му работа е да се изпърди мощно 5-6 пъти. Което причинява само раздухване на малко прах тук-там. И ужасна смрад. Толкоз!
17749
13
06.02 2025 в 17:55
5129
12
06.02 2025 в 17:53
3205
11
06.02 2025 в 17:48
До avitohol: Напълно си прав, но трябва да добавиш, че тия от Газа са смятани за цигани от другите палестинци (западния бряг). Иначе в Израел да останат само палестинците лоялни към държавата, а Палестина да се даде на евреите!
10
10
06.02 2025 в 17:36
Тръмп иска разследване на връзките на Епстийн с Бил Клинтън
Грузия: Не сме се отказали от ЕС, Брюксел се изолира
САЩ издаде лиценз, който позволява преговори за възможна продажба на чуждестранните активи на ''Лукойл''
Великобритания разреши на Лукойл да продължи да работи до 14 февруари в България
Дейвид Ковърдейл се пенсионира (видео)