Основната причина за катастрофата на батискафа „Титаник“, който трябваше да се спусне до останките на „Титаник“, е, че неговият собственик Стоктън Ръш грубо и систематично е пренебрегвал правилата за безопасност и техническите изисквания за подобни устройства. Това са заключенията в доклад на бреговата охрана на САЩ, съобщи Би Би Си.
„Титан“ е бил смачкан от налягането на водата на дълбочина почти четири километра през юни 2023 г.
На борда бяха самият Стоктън Ръш, пилотът Пол-Анри Наржолет и трима пътници, които са платили стотици хиляди долари, за да се гмурнат до „Титаник“: британският бизнесмен и пътешественик Хамиш Хардинг и пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд със сина си Сюлеман. Всички те загинаха.
Авторите на доклада посочват, че „Титан“ е бил смачкан поради „нарушаване на структурната му цялост“, която е убила всички на борда под налягане от приблизително 350 килограма на квадратен сантиметър.
Корпусът на „Титан“, изработен от ламинирани въглеродни влакна с титаниева носова и кърмова част, е била дефектна и опасна, а Стоктън Ръш е успял да избегне проверките и процедурите за сигурност, се казва в доклада.
Авторите му смятат, че Ръш е бил принуден да действа така заради тежкото финансово състояние на компанията му OceanGate. Според бивши служители заплатите им са били забавени, а клиентите, които са плащали големи суми за гмуркане, но не са получавали услугата в уговорения час, са заплашвали да съдят Ръш.
В резултат на това, за да изпълни желанията на VIP клиентите, Ръш е притискал служителите, принуждавал ги е да игнорират изискванията за безопасност и е създал „токсична работна среда, в която уволнението на висши служители и заплахата за уволнение към работниците са били използвани, за да се заглушат притесненията им“.
Ако Ръш не беше загинал при катастрофата, следователите на бреговата охрана щяха да препоръчат на Министерството на правосъдието на САЩ да разгледа възможността за повдигане на обвинение срещу него.
Според експерти корпусът на „Титан“ най-вероятно се е напукал на едно от двете възлови места: в слепената връзка между частите от въглеродни влакна и титан на носа или в самата част от въглеродни влакна, близо до носа.
През 2022 г., по време на 80-ото гмуркане до океанското дъно, в корпуса на „Титан“ се чул силен звук, който според експерти от бреговата охрана е причинен от разпадащи се слоеве от въглеродни влакна. Но „Титан“ не се отказа от гмуркането.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Песента, която милиони руснаци тайно припяват и плаши Путин
Внасят бюджет 2026 отново в понеделник
Захарова плаши ЕС, замразените руски милиарди са близо до Украйна
'Възраждане' се опитва да яхне антиправителствените протести