Ексклузивно СДВР отказва да отговори дали колата на дъщерята на Орлин Алексиев е иззета

Галъп: Мнозинството българи подкрепя Тръмп, според 57% вотът в САЩ ще влияе силно у нас

OFFNews 29 октомври 2024 в 14:16 3202 16
Проучване на Галъп

Снимка Галъп интернешенъл Болкан

Проучване на Галъп

Ако българите трябваше да гласуват на президентските избори в САЩ на 5 ноември, 49% щяха да подкрепят кандидат на Републиканската партия Доналд Тръмп, а 36% опонентаката му Камала Харис. 

Това показват данни на “Галъп интернешънъл болкан“, койте се включи в мащабно социологическо проучване за нагласите и очакванията към Доналд Тръмп и Камала Харис, проведено в 43 държави по света под егидата на международната Асоциация „Галъп интернешънъл“.  

Само 15% от анкетираните не заявяват предпочитание към някой от кандидатите. Сходни са и нагласите, които споделят респондентите, независимо от личните си пристрастия, за това кой ще спечели вота в Щатите – 46% очакват това да е Тръмп, а 36% – Харис.

Битката за Белия дом има съществено значение за нашата страна и ще влияе върху случващото се в икономически и политически аспект – 57% смятата така. Едва 12% намират, че събитията отвъд океана нямат да имат такова влияние, а 7% оценяват влиянието им като малко.

Освен по-висока подкрепа за Доналд Тръмп, българите свързват и по-високи положителни очаквания с него. Така например, 34% очакват евентуален президентски мандат на Доналд Тръмп да подобри позицията на САЩ в света, докато делът на гражданите, които декларират такова очакване към Камала Харис, е 25%.

В полза на кандидата на Републиканската партия на САЩ е и пропорцията при въпрос кой от двамата потенциални президенти може да донесе повече стабилност – едва 20% смятат, че това би била Камала Харис, докато 35% свързват такова очакване с Доналд Тръмп. 

----------------------------------

Размер на извадката и терен:

В световен мащаб са интервюирани общо 40 888 души в 43 държави. Във всяка държава представителна извадка от около 1000 мъже и жени беше интервюирана през октомври 2024 г. лице в лице, по телефона или онлайн. Размерът на статистическата грешка за проучването е между +3 и 5% при 95% ниво на достоверност.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

2035

16

baba Yaga

29.10 2024 в 21:31

Много ме кефи, как уж се интересуваме от външна политика!!?

2985

15

Джендо Джедев

29.10 2024 в 20:32

Е аз се позабавих заради една мома... ;)

2878

14

Johnny B Goode

29.10 2024 в 19:48

Излиза, че аз съм те изпреварил с около година ;)

2985

13

Джендо Джедев

29.10 2024 в 18:12

Johnny,

Аз отдавна съм стигнал до извода на професорчето. Още преди почти 23 години. Та предпочетох да не бъда част от шоуто.

14029

12

directino

29.10 2024 в 17:23

49% в най-добрия случай може да бъде половината, но не и мнозинство. ;)

2878

11

Johnny B Goode

29.10 2024 в 17:22

Джендо, проблемът е, че се подменя ценностната система.

Кражбите се приемат за успехи, мутрите се приемат за герои.
Млади журналистки (поклоннички на Волгин) агитират за маргинални русофилски партийки в "уж" нормални вестници.
Всяко споменаване на това се трие, защото "нарушава правилата на форума".
И като се огледаш, оня професор който каза, че 80% от населението са кретени ще излезе прав.

2985

10

Джендо Джедев

29.10 2024 в 16:51

Johnny,

За такива като тоя трол мерило за успеха и честността на тулупa е това, че хората са спазили дипломатическите протоколи спрямо него. Индианци се радват на мъниста! :D

12392

9

Анализи

29.10 2024 в 16:36

Галъп проучване все тая. Харис ще спечели.

2878

8

Johnny B Goode

29.10 2024 в 16:35

А, и да те питам.
Тази купешка думичка "ендорсна" от Бойко ли я научи? Ще ни кажеш ли как са и спреженията в българския език в продължителните времена?

2878

7

Johnny B Goode

29.10 2024 в 16:31

Стефо, не само Урсула го гушна.
Баба Меркел му даваше пържолата си по приемите на ЕС.
Австрийският канцлер го черпи с торта - сахер според Бойко.
Арабските шейхове му играха танц със саби.
Всички му викаха "конграчулейшънс".

Абе неизмерима е световната подкрепа за ненадминатия, великия, единствения, Доктор на Пожарникарските Науки и Повелител на Асфалта, Бойко Банкянски.

Има и някакви слухове за един настоящ кмет (сричащият му син е вечно депутат) и разни случки през мутраджийското минало на горния, ама това са дреболии.