ЕС не вижда връзка между кризата в Сеута и легализацията на мигранти в Испания

Съюзът показа, че разполага с необходимата устойчивост, за да се справя с подобни миграционни кризи, заяви еврокомисарят Магнус Брунер

OFFNews 04 август 2026 в 17:14 377 0
Магнус Брунер -Wiki Images

Снимка Wiki Images

Магнус Брунер

Европейският съюз не вижда пряка връзка между събитията в испанския полуексклав Сеута и неотдавнашната мащабна легализация на мигранти без документи от Латинска Америка в Испания. 

Това заяви днес европейският комисар по въпросите на миграцията Магнус Брунер, цитиран от Ройтерс. Според него обаче решението на Испания не се възприема като положителен сигнал от останалите държави членки на Европейския съюз (ЕС).

Същевременно Брюксел предлага на Испания помощ, включително спешна финансова подкрепа, за укрепване на охраната на външната граница в Сеута.

Магнус Брунер заяви, че събитията в Сеута през миналата седмица, когато около 70 000 души преминаха от Мароко в испанския ексклав, са били подхранени от дейността на престъпни мрежи за трафик на мигранти и от дезинформация, разпространявана в социалните мрежи.

"Този епизод ни подложи на изпитание. От една страна по отношение на бързината на действията, от друга - по отношение на солидарността. Но също и по отношение на способността ни да устоим на дезинформацията", каза той.

Според еврокомисаря реакцията на европейските институции и държавите членки е показала, че ЕС разполага с необходимата устойчивост, за да се справя с подобни миграционни кризи.

Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Работилниците, фитнесът и доджото в изгорялата хиха Петрохан