Екипажът на Artemis II показа обратната страна на Луната

OFFNews 06 April 2026 в 19:00 8514 5
Луната

Снимка NASA

Екипажът на Artemis II показаха изглед към близката и далечната страна на Луната.

Близката страна, видима отдясно, се разпознава по тъмните петна по повърхността ѝ. Образувани са в ранната история на Луната, когато тя е била вулканично активна. Това е видимата от нас страната на Луната.

Големият кратер на запад от лавовите потоци е басейнът Ориентале — кратер с ширина почти 600 мили, който се простира както върху близката, така и върху далечната страна на Луната. Екипажът на Artemis II е първият, който някога е видял целия басейн Ориентале.

Всичко вляво от кратера е далечната страна — полукълбото, което не можем да виждаме от Земята, защото Луната се върти около оста си със същата скорост, с която обикаля около нас.

Мисията „Артемис II“ е все по-близо до целта. Екипажът на „Орион“ навлезе в т.нар. лунна сфера на влияние, преминавайки в зоната, където гравитацията на Луната е по-силна от тази на Земята.

От НАСА определиха напредъка като „значимо постижение“. Тази нощ се очаква кулминацията на мисията – "Орион" да облети Луната. И така ще стане първият пилотиран кораб, отдалечил се най-много от нашата планета.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    14053

    5

    Цветан Радев

    06.04 2026 в 23:06

    @jdravun

    Ама тя луната не е ли плоска като земята? Защо не ни покажат снимка и отстрани на която се вижда като линия. Ако надникнат под правилния ъгъл към земята може да видят и хоботите на слоновете върху които лежи но искат да ни държат в заблуда нарочно за да могат да контролират съзнанието ни посредством кемтрейлс.

    2710

    4

    Kalki

    06.04 2026 в 22:48

    Това ни го показаха преди повече от 50 години. Най-значимият ефект си остава великолепнияъ албум на Pinkfloyd -"The dark side of the Moon" :)

    -280

    3

    jdravun

    06.04 2026 в 22:12

    Тази мисия е доказателство ,че преди 50 години не са стъпили на луната. При сегашната развита техника -още само обикалят около луната и не смеят да кацнат ,а само проучват.

    305

    2

    Stanimir. Браво. Това е коментара за света. 0.5 процента проправят нови пътеки за човечеството За останалите без коментар. Дано никога не изчезнат тези 0.5 процента.

    10599

    1

    stanimir_13

    06.04 2026 в 19:30

    А през това време дъртите лакоми диктаторчета пращат младото пушечното месо на смърт, за нищо повече от собственото си благополучие.