
"Досега руската дипломация не е победила украинската в България и няма да го направи", заяви в интервю за украинската редакция на Би Би Си украинският външен министър Дмитро Кулеба.
В отговор на журналиста, според който бившият министър-председател Кирил Петков е доставил оръжие на Киев през трети страни, но руската посланичка в София - Елеонора Митрофанова разполага с много връзки с български политици, украинският първи дипломат припомни посещението си в България през април 2022 г.
"Няма само посланик, нито едно посолство не работи изолирано. Един посланик не може да постигне желания резултат без работа в екип. И нека бъдем честни - отблокирахме България, след като президентът (на Украйна Володимир Зеленски - бел. ред.) ме помоли да отида там. Бях там няколко дни ( тогава Дмитро Кулеба проведе срещи с президента Румен Радев, тогавашния министър-председател Кирил Петков, министъра на външните работи и отбраната на България.) и дори български журналисти ме питаха защо стоя там толкова дълго", обясни той.
Кулеба признава, че си е тръгнал от България едва когато въпросът е бил решен. "Не трябва да се предполага, че нещо съществува изолирано, че има посланик, който прави всичко там сам и резултатът зависи само от него", посочва още украинският външен министър.
По думите му ситуацията в България е много тежка политически: "Те влизат в нов тур на избори, но ние ще работим в екип и с България. И досега руската дипломация не е победила украинската в България. И няма да спечели.
Попитан за скорошното назначаване на нов посланик у нас - Олеся Илашчук, и кой е предложил тази кандидатура, Кулеба отговаря, че е проведено интервю с нея и подчертава, че това няма значение, защото е важен резултатът.
"Ако няма резултат, ще я отзова. Ако няма резултат, никой няма да ме спре да подпиша освобождаването й. Или на всеки друг посланик", категоричен е той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3951
3
04.02 2023 в 12:40
-465
2
04.02 2023 в 09:23
Последни коментари
Valioka
Хондурас скъса връзките си с Тайван, за да установи дипломатически отношения с Китай
vovchik
Тагарев: Българската позиция е сигнал към Кремъл ''С вас сме!''
denislav
Бойковците и хейтърите нямат инструмент, способен да обърне света. Ние продължаваме да имаме електрически китари
Деспин Митрев
Руската актриса Мария Шукшина: Ваксинираните срещу COVID-19 се използват за прицелване на ракетите HIMARS
ob1
TikTok спъва производството на боеприпаси за НАТО и Украйна в Норвегия
Джендо Джедев
НАТО предупреди Русия за плана й за разполагане на ядрено оръжие в Беларус: ''Опасно и безотговорно!''
pisnamiotmutri
Тагарев: Българската позиция е сигнал към Кремъл ''С вас сме!''