Доналд Тръмп стана третият президент на САЩ, подложен на процедурата за импийчмънт от Камарата на представителите. Решението дали той ще остане на поста си ще вземе Сенатът през януари 2020 г., предаде Би Би Си.
Това стана след две гласувания в Конгреса – за всяко от двете обвинения. Това за злоупотребата с власт събра 230 гласа „за“ и 197 „против“, 229 подкрепиха импийчмънта по обвинението за възпрепятстването на разследването на Конгреса, 198 бяха против.
За решението да започне процедурата по отстраняването на Тръмп от поста бяха достатъчни 216 гласа по всяко от обвиненията.
Преди самото гласуване демократите дадоха да се разбере, че не смятат да се откажат от опита Тръмп да бъде отстранен от властта. Това гласуване обаче не означава, че президентът на САЩ е длъжен да напусне поста си, а и официално обявеният импийчмънт няма да му попречи да бъде избран за следващ мандат.
Миналия понеделник демократите в Конгреса публикуваха 658-страничен доклад, в който обвиниха Тръмп за вземане на подкупи и опит да принуди президента на Украйна да започне разследване срещу сина на бившия вицепрезидент на САЩ Джо Байдън.
Резултатите от гласуването отразяват дълбокия разкол в Камарата на представителите по партиен признак, отбелязва VoA /Voice of America, Радио Гласът на Америка/.
Трима от демократите гласуваха против двете обвинения. Тулси Габард, също демократ, претендентка за участие в президентските избори през 2020 г., се въздържа и за двете точки. Веднага след вота тя публикува изявление, в което обясни позицията си.
„Не мога с чиста съвест да гласувам против импийчмънта, защото мисля, че президентът Тръмп извърши правонарушение. А аз също така не мога с чиста съвест да подкрепя импийчмънта, защото отстраняването на действащия президент не следва да бъде резултат от еднопартиен процес, разпален от племенна вражда, която така дълбоко раздели страната ни. Когато преди три месеца аз гласувах за започването на разследване за импийчмънта, аз казах, че това не трябва да бъде еднопартиен проект. За съжаление, именно това се случи“, пише тя.
Както се и предполагаше, гласуването още веднъж доказа острото разделение в позициите на законодателите по партиен принцип, отбелязва изданието.
Какво следва? Досега само двама президенти са подлагани на процедурата за импийчмънт – Бил Клинтън през 1998 г. и Андрю Джонсън през 1868 г., но те запазиха постовете си. През 1974 г. Ричард Никсън подаде оставка, без да дочака обявяването на тази процедура.
И след това гласуване в Камарата на представителите на САЩ Доналд Тръмп ще продължи да управлява държавата. Съдбата му ще бъде решена в Сената – там ще бъдат разгледани утвърдените от Камарата обвинения и доказателствата за неговата невиновност.
Процесът ще бъде ръководен от ръководителя на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс. За окончателното сваляне на президента от поста му трябва да гласуват две трети от сенаторите – не по-малко от 67.
Най-вероятно Сенатът ще започне изслушванията през януари догодина. Продължителността на процеса не е регламентирана. Ако поддръжниците на импийчмънта в Сената не получат необходимото мнозинство гласове, Доналд Тръмп ще запази поста си.
Ако мнозинството в Сената подкрепи импийчмънта, държавен лидер ще стане сегашният вицепрезидент Майк Пенс.
Защо се стигна дотук? Под злоупотребата с власт се разбираше само разговорът на Тръмп с украинския президент Володимир Зеленски от 25 юли т.г. Тогава в хода на разговора лидерът от Белия дом поиска той да започне разследване срещу бившия вицепрезидент Байдън. Неговият син беше член на борда на директорите на украинската държавна петролно-газова компания Burisma в периода 2014-2019 г. и, както твърди Тръмп, е бил въвлечен в корупционни схеми в тази страна.
По това време Джо Байдън беше упълномощен от администрацията на САЩ по въпросите на Украйна, а според републиканците в Конгреса, е съпричастен към уволнението на шефове от правоохранителните органи в тази държава, подготвяли разследвания, в това число и срещу сина му по обвинения за корупция.
Тези обвинения демократите определят като призив към чужда държава за намеса в процеса на изборите на САЩ.
Освен това, демократите в Конгреса предявиха обвинения на Тръмп за възпрепятстване на работата на Камарата на представителите – президентът забранил на високопоставени фактори от администрацията си да отговарят на поканите на законодателите и да се изказват на изслушванията в комисиите в рамките на процедурата по импийчмънта.
Проблем е бъдещето на политиката в САЩ. Ако след обявяването на импийчмънта президентът бъде оправдан в Сената, демократите ще трябва да си сътрудничат с Белия дом по целия списък на законодателните инициативи.
Обявяването на импийчмънта не пречи на действащия президент отново да издигне кандидатурата си за вота през 2020 г. и да участва в предизборните баталии. Как точно демократите ще си сътрудничат с президента след всичко това, още не е известно.
„Ако президентът не бъде привлечен под отговорност, ако колегите ми в сената не изпълнят задълженията си, дадени под клетва, то нашата демокрация ще се окаже заплашена“, казва пред Би Би Си конгресменът Дейвид Сисилин.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
77927
1
19.12 2019 в 12:56
Ако въобще нещо, Тръмп ше бие на изборите 2020 още по-убедително...то като му гледам и потенциалните конкуренти, мъка ми е...
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)