Близо 2 млн. души гласуваха вчера за независимостта на испанската автономна област Каталуния, съобщават световните агенции.
В символичния референдум са участвали 1 977 531 души, като населението в Каталуния е над 5 млн. души.
От гласувалите, близо 80% са подкрепили отделянето на Каталуния от Испания.
1,6 милиона души са гласували с „да” на поставените въпроси – „Искате ли Каталуния да бъде държава? И ако ДА, искате ли тя да бъде независима?”.
Вотът няма юридическа сила, но въпреки това се радва на силен обществен интерес.
В неделя в редица испански градове се проведоха демонстрации както в защита на провежданото допитване, така и против него.
Правителството на Испания заяви, че смята провеждащото се в Каталуния допитване до обществеността относно независимостта на региона за „безполезно и недемократично упражнение”.
Правосъдният министър на Испания заяви, че символичният вот е „пропаганден акт”, който е „ненужен и безполезен. Той посочи, че допитването представлява „политическа пропаганда” в услуга на лидера на региона Артур Мас, но няма „демократична валидност”.

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.11 2014 в 12:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.11 2014 в 11:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.11 2014 в 11:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни