Бейрут е гневни. Жители на ливанската столица твърдят, че правителството е неглижирало ситуацията на пристанището в Бейрут и това е довело до гигантската експлозия от 4 август. След пожар се взривиха 2 750 тона амониев нитрат, складиран без спазване на необходимите мерки за безопасност там.
Мнозина обвиняват властта в корупция, лошо управление и пренебрегване на стандартите.
Жертвите растат. Към днешна дата е известно, че те са 135, а ранените - над 5000 души. Без дом са четвърт милион души. Стана ясно, че служител на германското посолство в Бейрут също е загинал.
Материалните щети се оценяват между 5 милиарда и 15 милиарда долара.
Обявено е двуседмично извънредно положение. В сила е тридневен национален траур.
"Бейрут плаче. Бейрут крещи. Хората са в истерия. Уморени са" - разказва режисьорът Джуд Чехаб.
Чадиа Елмиоучи Нау - жител на Бейрут, сега в болница, казва: "Винаги съм знаел, че сме ръководени от некомпетентни хора, некомпетентно правителство (...). Но ви казвам нещо - това, което са направили, е абсолютно престъпление".
В сряда правителството обяви, че служители на пристанището са поставени под домашен арест и се разследват заради експлозията.
Върховният съвет по отбраната на страната настоя, че отговорните ще понесат "максималното наказание".
Амониевият нитрат - използван като тор в земеделието, но също и за експлозиви - е престоял в склада на пристанището в Бейрут повече от шест години, след като е бил разтоварен там от кораб през 2013 г.
Огромната ливанска трагедия предизвика отклика и помощта на повече от 20 държави. Те изпратиха човешки и материални ресурси в опустошената столица. ЕС прати над 100 пожарникари с модерна екипировка и обучени кучета. Франция, Германия, Нидерландия, Полша и Чехия - всяка от тези държави праща десетки професионални спасители и медици, съобщава БНР.
Великобритания осигури 5 милиона паунда, Германия и Унгария - по 1 милион евро. Норвегия - 25 милиона крони в добавка към 40 тона медицинско оборудване.
Катар организира въздушен мост с Бейрут. Първите четири самолета с хуманитарни доставки кацнаха вчера. От Доха очакват и две полеви болници с общ капацитет от хиляда легла.
Иран обяви, че изпраща в Ливан 9 тона храни и полева болница със специализиран персонал.
Русия, Италия, Египет и дори закъсалият икономически Ирак осигуриха самолети с медицински консумативи и оборудване.
Междувременно и Световната банка обяви, че е готова да мобилизира ресурсите, с които разполага, за да помогне на Ливан. Банката изрази готовност да направи спешна оценка на щетите и нуждите след взрива на бейрутското пристанище и каза, че ще съдейства за предоставянето на държавно и частно финансиране за възстановяване.
През април Световната банка отпусна на Ливан заем от 120 милиона долара в помощ на здравеопазването му. Страната преживява най-тежката си икономическа криза от десетилетия, белязана от небивало обезценяване на валутата й, от хиперинфлация, масови уволнения и драстични банкови ограничения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3005
2
09.08 2020 в 13:06
5645
1
06.08 2020 в 09:02
Последни коментари
И днес ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП обсъждат съвместно управление
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания
И днес ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП обсъждат съвместно управление
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания