Висшият антикорупционен съд (ВАКС) на Украйна освободи под гаранция от 33 млн. украински гривни (малко над 760 000 долара) бившия премиер Юлия Тимошенко, предаде Укринформ, цитирана от БТА.
"Съдът постанови: молбата се уважава частично. На Тимошенко се налага мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 33 милиона гривни", заяви съдията.
На Тимошенко бяха наложени и редица задължения, включително да се явява при призоваване от съда, следовател или прокурор; да предаде за съхранение паспортите си за пътуване в чужбина; да се въздържа от комуникация с 66 членове на парламента; да не напуска района на Киев; да уведомява властите за всяка промяна в местожителството или работното си място.
Съдебното решение не включва изискването Тимошенко да носи електронна гривна за проследяване.
Съдът отхвърли искането на защитата да получи пълния аудиозапис на разговора на Тимошенко с депутата Игор Копитин и да го призове за разпит.
На 13 януари Специализираната прокуратура и Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) обявиха, че са разкрили случай, при който ръководител на парламентарна фракция в украинската рада се опитвал да подкупи депутати, за да гласуват "правилно“ за или против конкретни законопроекти.
На 14 януари Тимошенко потвърди, че централата на нейната партията "Батквишчина" ("Отечество") е била претърсена.
Специализираната прокуратура и НАБУ обвиниха Тимошенко в отправянето на предложения към депутати за предоставяне на незаконни облаги.
Бившият премиер отхвърля всички обвинения.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1
16.01 2026 в 18:24
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки