Спецов: След 8 август на касовите бонове ще се изписват и двете валути

OFFNews 05 юли 2025 в 09:25 2368 0
Румен Спецов

Снимка БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ

Румен Спецов

От 8 юли, денят на излизането на окончателното решение за влизането на България в еврозоната, в срок от един месец (до 8 август) всички търговци задължително ще трябва да променят дизайна на касовите бонове, на които ще трябва да се изписват и двете валути с точното превалутиране. Това заяви директорът на Националната агенция по приходите (НАП) Румен Спецов  в "Денят започва с Георги Любенов"

"Търговците да се свържат с техническите си отдели и сервизи, да се инсталира новия софтуер с новата система", каза Спецов. 

Той отново посочи, че не вижда никакви притеснения по отношение на приемането на еврото. По думите му няма да се обезценят парите и да се загубят спестяванията, а страховете са породени от недостатъчна информираност.

"Един търговец винаги би използвал всички поводи да формира по-висока печалба. Няма никаква икономическа логика цената на 3 юни да е една, а на 17 юни да е друга. На 4 юли бе излязъл конвергентния доклад и търговците се възползваха от тази новина и покачиха цените. Това е спекулата", обясни той.

Спецов посочи, че всички доходи, които са получени през 2025 година, се декларират в лева, а всички доходи от 2026 година - в евро. Тоест през 2026 г. ще обявим данъците си в левове, но ще ги платим в евро.

По отношение на отчета на финансовия министър Теменужка Петкова, че по-високата събираемост в бюджета се дължи благодарение на работата на приходната агенция, Спецов посочи, че за 2025 г. започват с много висок старт, въпреки високия план за приходите, и той ще се повишава до края на годината. 

"Когато говорим за приходна част, трябва да започнем по-назад в годините. През 2021 година планът за приходите на НАП беше 27,4 млрд. лева. Три години по-късно той вече е 42 млрд. лева. И за 2025 г. той вече е 52 млрд. лева. Тоест ние за три години и половина имаме един ръст от над 20 млрд. лева в приходната част. Разбира се, тази приходна част обуславя и по-голяма разходна част", коментира Спецов.

Той каза още, че специфичното за 2025 година е, че бюджетът на държавата беше приет едва през месец април, а мерките за
повишаване на събираемостта бяха от месец май с публикуването на заповедта на министъра на финансите.

По думите му там имаме една много сериозна мярка за увеличение на стоките с висок фискален риск, така че от юни месец започваме де факто да работим по тази голяма приходна част.

"В крайна сметка имаме 18% повече от миналата година. Не искам да се впускам в политическите дебати, нека гледаме това, което върши НАП, защото в изминалите 4 години, аз като изпълнителен директор имам пряката задача да осъществявам решенията за начина на работа на НАП", обясни Спецов. 

Той допълни, че за 2025 г. започваме с много висок старт, въпреки високия план за приходите, и той ще се повишава до края на годината.

"Така че, когато говорим за изпълнение на самия бюджет, то е по-скоро да говорим от второто полугодие на 2025 г., когато ще дойдат високите приходни стойности по всички данъци", каза още Спецов.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    Няма коментари към тази новина !

     
    X

    Протестът през погледа на Gen Z репортерите на OFFNews