Следващата седмица се очаква откриването на процедури за номинации за регулаторите

OFFNews 09 февруари 2025 в 15:40 1785 0
Наталия Киселова

Снимка БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова

Очаква се следващата седмица в дневния ред на парламента да залегне откриването на процедури за номинации за регулаторите, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. 

Народното събрание трябва да попълни 96 квоти в държавни органи с изтекли или вакантни мандати. Минималните срокове, които са предвидени, са 7 дни за всяка една от процедурите. В Бургас Киселова посочи, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 година.

Започва смяната в регулаторите, кои са вакантните постове

"Миналата седмица част от комисиите приеха правила за откриване на процедури за номинации. Сроковете са различни, като е предвиден минимален седемдневен срок за всяка една от процедурите. Тази седмица, ако са готови комисиите с докладите, ще бъдат включени в дневния ред, и едва след това вече можем да отворим дума за срокове. Има органи, които са изтекъл мандат от 2017 г.", каза председателят на парламента и посочи като пример Комисията за досиетата.

Текстовете, които описват процедурните правила, не са публични. Достъп до тях имат само членовете на ресорните комисии. Това срещна критиката на опозицията.

Без прозрачност правната комисия прие процедурни правила за попълване на ВСС и КС

"2020 година е изтекъл мандатът на инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Миналата година изтече мандата на членовете на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства", посочи още Киселова.

За избора на членове на ВСС и Инспектората към ВСС се изисква квалифицирано мнозинство от две трети - 160 депутатски гласа. Такова мнозинство не може да бъде постигнато само с гласовете на управляващата коалиция - ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ", "БСП-обединена левица", ДПС-ДПС на Ахмед Доган (общо 126 народни представители). Те ще трябва да търсят подкрепа извън собствените си редици. От "Продължаваме промяната" вече заявиха, че няма да ги подкрепят, ако предлагат хора като новата зам.-министърка на финансите Галя Димитрова.

Киселова коментира още, че за национален омбудсман срокът ще бъде 28 дни, тъй като органът е конституционен и това е сериозна гаранция за защита правата на гражданите.

Местата в регулаторите и други ключови за държавата органи се формират от представители на различни власти като гаранция за тяхната независимост и баланс. Те са ключови не само заради важността на решенията, които взимат, но и защото мандатът им в повечето случаи надхвърля този на едно правителство. Заради политическите турбуленции последните години, членовете на тези структури от парламентарната квота работят отвъд мандатите си, макар всяко ново Народно събрание да започва със заявката за смяната им.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови