Ексклузивно И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)

След 4 часа дебат законът за закриване на спецсъд и прокуратура не мина в комисия

Йорданка Веселинова 01 септември 2021 в 18:17 7969 1

Снимка parliament.bg

След четиричасов дебат правната комисия не успя да приеме на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесен от Христо Иванов.

Причината е изискването законопроетът да бъде публикуван на сайта на Народното събрание, поради което гласуването се отложи за следващото заседание в петък.

В законопроекта се предвиждат промени за избора на членовете на ВСС, както и закриването на специализираните съдилища и прокуратура.

В текстовете се предвижда, че делата без разпоредително постановление ще бъдат разгледани отново, а останалите ще започнат отначало. В комисията беше предложено съдиите от спецсъдилищата да се възстановят на длъжността, която са заемали преди, или на друга равна по степен длъжност, каквато хипотеза има в Закона за съдебната власт.

Има и трета хипотеза, която се отнася конкретно за закриването на съдилища, според която съдиите следва да бъдат назначени в друг орган.

В момента в спецсъдилищата са назначени 33 съдии.

ДПС опитва да спре законопроекта

Законопроектът беше приет на първо четене в правна комисия по време на предишния парламент. Това беше и причината да бъде предложена втора точка - гласуване на законопроекта. Това обаче не се хареса на Хамид Хамид от ДПС, който определи промяната на дневния ред като "незаконен и престъпен начин". След което той демонстративно напусна заседанието на комисията.

Цветан Енчев от ДПС призова гласуването да не се провежда сега, тъй като се предвиждала голяма законова промяна, която не било редно да се прави от парламент, чийто край е скоро. Предложението му не събра подкрепа и втората точка от дневния ред - гласуването на законопроекта, не беше премахната, въпреки че Хамид Хамид любезно се завърна точно за гласуването.

Прокуратурата срещу законопроекта

На фона на обсъждането на законопроекта в комисията от Прокуратурата изпратиха становище срещу него. Според магистратите приемането на предложенията, заложени в законопроекта, "ще засегне в негативен аспект сътрудничеството с Европейската прокуратура и ще доведе до регрес в противодействието на организираната престъпност, корупцията по високите етажи на властта и тероризма".

Според становището благодарение на специализираните съдилища и спецпрокуратурата "ЕК прекрати наблюдението по Механизма за сътрудничество и проверка, отнасящ се до противодействието срещу организираната престъпност".

В становището се посочва още:

"Действията на Специализираната прокуратура (СП) доведоха до рязък спад на т.нар. "телефонни измами", които ощетяваха годишно стотици и дори хиляди български граждани. По разследвания на СП за първи път се стигна до произнасяне и на осъдителни присъди за тероризъм."

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Делян Пеевски и Кирил Петков си крещят от първия ред на пленарната зала