Правителството слага край на предоставянето на въоръжение от Българската армия за Украйна. Вече сме дали достатъчно, заяви министър-председателят Румен Радев в началото на редовното правителствено заседание.
Страната ни продължава да търпи социално-икономически щети от тази кръвопролитна война, допълни той.
Убедени сме, че постигането на мирно решение няма да стане с военни средства, затова отново призоваваме за всеобхватен реалистичен подход към нея и търсене на дипломатическо решение, каза Радев.
България няма да предоставя повече оръжие и боеприпаси от складовете на армията на Украйна. Но ако украинската страна желае да закупи българско въоръжение, това е възможно, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов по бТВ тази сутрин.
Радев коментира и срещата с големите търговски вериги вчера. „Те поеха доброволен ангажимент за намаляване с поне 15% на цените на основни хранителни стоки за продължителен период. Искам обаче да подчертая, че този ангажимент не трябва да бъде за сметка на българския производител”, каза премиерът.
„Вчера, в края на деня, в някои медии се появи информация, че български производители на плодове и зеленчуци са били притискани от някои вериги да намалят цените така, че това поевтиняване да бъде за тяхна сметка. Ще помоля министъра на земеделието и храните за спешна проверка на тази информация”, каза Радев.
„Ние подходихме съвсем добронамерено, с очакване за разбиране, солидарност и социална отговорност. Такъв ангажимент вчера прозвуча много ясно от страна на веригите и се надяваме той да бъде спазен. Но ако реалността се разминава с поетия ангажимент, държавата разполага с редица механизми, особено след последните законодателни промени, които предприехме, за да защити българските граждани и българските производители. И ще го направим”, каза премиерът.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2610
5
10.06 2026 в 11:38
4057
4
10.06 2026 в 11:08
18011
3
10.06 2026 в 11:05
5154
2
10.06 2026 в 11:03
3010
1
10.06 2026 в 11:02
И без да казваш, че България спира да дарява оръжие на Украйна, се знаеше, че това е така. България почти нищо не е дала. Много е ПРОДАЛА. И ще продължава да продава. Ама нали е важно за него да говори така, че да настройва сънародниците ни срещу Украйна, даже това да е съпроводено с огромна репутационна щета за България сред нашите партньори.
Руски продажник.
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна
Фламинго долетя до един от най-големите военни заводи в Русия, гори и рафинерия в Самара
Радев: Вече сме дали достатъчно на Украйна