Премиерът ще участва с видео връзка в конференция в Киев, организирана от Зеленски

МВнР призова Русия към прекратяване на войната в Украйна и траен и справедлив мир

OFFNews 24 февруари 2025 в 11:00 750 1
Росен Желязков

Снимка БГНЕС/АНТОН СТАНКОВ

Премиерът Росен Желязков

Министър-председателят Росен Желязков ще участва в конференция, с която ще бъде отбелязана третата годишнина от пълномащабната война на Русия срещу Украйна, съобщиха от пресцентъра на кабинета. Министерството на външните работи излезе с позиция, с която призова Русия към прекратяване на войната в Украйна и траен и справедлив мир.

Форумът, в който Желязков ще се включи, се организира от украинския президент Володимир Зеленски. В Киев ще бъдат лидерите на ЕС Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща, а част от европейските лидери, включително премиерът Желязков, ще се включат в конференцията чрез видео връзка.

Българската подкрепа за Украйна ще препотвърди днес премиерът Росен Желязков. В рамките на видеоконферентния разговор той ще изтъкне също значението на това ЕС да остане единен и предвидим в цялостната си подкрепа за Украйна.

"България e последователно ангажирана с общите международни усилия в подкрепа на Киев, чрез предоставяне на всеобхватна помощ - политическа, военна, икономическа, финансова, хуманитарна и дипломатическа. До момента България, в рамките на своите възможности, е предоставила 10 пакета военно-техническа помощ, съобразена с нуждите на Украйна", се казва в съобщението.

От МВнР посочват, че мащабът на разрушенията, причинени от Русия, е огромен и недопустим в 21 век.

"В грубо нарушение на ключови принципи на международното право, Русия прибягна до умишлени военни действия срещу критична гражданска инфраструктура в Украйна, като атомни електроцентрали и язовири, пренебрегвайки напълно потенциалните тежки последици за околната среда и цивилното население далеч отвъд фронтовите линии", се казва позиция на външното ни министерство в деня, в който се навършват 3 години от началото на руската война в Украйна.

Човешката цена на войната е потресаваща. Десетки хиляди цивилни, включително деца, са убити или ранени. Милиони са принудени да напуснат домовете си. Хиляди невинни станаха жертви на насилствено разселване, незаконни отвличания и депортации.

"Призоваваме Русия да се ангажира пълноценно с дипломатическите усилия за прекратяване на тази война и полагане на основите на траен и справедлив мир, в съответствие с Устава на ООН и принципите на международното право."

От МВнР отново припомняв позицията си, че не може да има преговори за Украйна без Украйна и Европейския съюз. На Украйна трябва да бъдат дадени надеждни и стабилни гаранции за сигурност, като незаменимо условие за устойчив мир.

България заявява отново своята непоколебима подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници.

"Като член на Европейския съюз и съюзник в НАТО България потвърждава ангажимента си да подкрепя Украйна. Смелостта на Украйна трябва да надделее в тази война. На украинския народ трябва да бъде дадена възможност да изгради отново силна, издръжлива и демократична държава", се казва в позицията на МВнР.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -27

    1

    Johnny B Goode

    24.02 2025 в 11:43

    Ама разбира се с видео конференция. Ако отиде там нали може да разсърди началника.
    Че нещо да се ошашавили напоследък и не могат да разберат накъде духа вятърът.
     
    X

    Владислав Панев: В Тонга попаднах на американец в православна църква, на когото е превеждал патриарх Даниил