Правната комисия спря избора на Сарафов (допълнена)

ВСС с изтекъл мандат ще може да избира главен прокурор и шефове на върховните съдилища

Даниела Добрева 14 януари 2025 в 12:19 15166 6

Комисията по правните въпроси

Снимка Стоп кадър НС

Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента спря процедурата за избор на главен прокурор, но разреши Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира шефовете на върховните съдилища и ръководителя на държавното обвинение. Независимо от това, че ВСС е с изтекъл преди повече от 2 г. мандат, той ще може да открие нова процедура за избор на прокурор №1.

Това стана с второто четене на обобщения проект за промени на Закона за съдебната власт. За да станат факт, измененията трябва да бъдат гласувани в пленарната зала на парламента, което вероятно ще стане утре. Но отсега е ясно, че в този вид те са частични и не предвиждат сериозна реформа.

Единствен кандидат за главен прокурор бе сегашният и.ф. Борислав Сарафов и неговият избор трябваше да се проведе на 16 януари. Започналата процедура ще бъде спряна при условие, че президентът не издаде указ за назначаването на главен прокурор преди промените да влязат в сила след публикуване в "Държавен вестник". 

Гласуването за отхвърляне на изменението за ВСС бе шарено - 11 депутати гласуваха "за", 3-ма "против" и 9-има "въздържали се". Любопитно е, че депутатите на Делян Пеевски от ДПС-Ново бяха против, а тези от ГЕРБ и БСП се въздържаха. Така забраната отпадна. 

Депутатите приеха текст в преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на закона Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.

Отхвърлено бе и предложението за т.нар. двойно мнозинство при избора на председатели на ВКС и ВАС, т.е. те да се избират със 17 гласа, но и с повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите.

В ЗСВ бе записано, че съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите на политическа неутралност.

Атанас Славов от "Продължаваме промяната-Демократична България" обясни, че когато говорим за деполитизация и политическа неутралност, съдиите са малцинство, затова България има забележки от ЕС. Затова тежестта им трябва да се увеличи при избора.

"Важно е да постигнем стандарт за безпристрастност", обясни Славов на репликата, че така може да се влезе в конфликт с Конституцията.

Депутатите гласуваха заместниците на главния прокурор да бъдат само двама. Премахнато бе правото му да ръководи пряко Националната следствена служба. НСлС ще се ръководи от директора си - административно и методически за следователите от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури.

По настояване на служебния министър на правосъдието Мария Павлова отпаднаха всички предложения, свързани с командироването. Според нея става дума за сложна материя и трябва да се гледа обстойно.

Прието бе и предложението за отмяна на правомощието на правосъдния министър да предлага председатели на съдилища, като то остава по отношение на ръководителите на прокуратурите.

Дебат предизвикаха внесените от "Възраждане" текстове в Закона за съдебната власт за Инспектората на ВСС - едно от тях е той да разглежда заявления за бавно правосъдие не само по приключили, но и по висящи дела.

Председателят на ИВСС Теодора Точкова се обяви срещу предложения, които засягат институцията й. Ако бъде приет въпросният текст, това според нея ще доведе до бум на заявленията, ще увеличи разходите и експертите и ще трябва да се мисли за техните възнаграждения. Точкова допълни, че само за миналата година инспекторатът е направил 17 предложения за дисциплинарни наказания на магистрати.

Депутатите пък я попитаха как да се дисциплинират съдии за бавно правосъдие. И дадоха пример за дело за издръжка, на което съдията не е реагирал с години.

Точкова отговори, че става въпрос за единичен случай, но декларира, че ИВСС винаги е предприемал необходимите действия.

"Разбирам интереса на гражданите да получават правосъдие в разумен срок, но инспекторатът не може да се справи сам, важни са и другите органи, но най-вече съзнанието на самите магистрати", посочи Теодора Точкова.

    Даниела Добрева

    Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".

    Най-важното
    1
    2
    3
    4
    5
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    1
    2
    3
    4
    5
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    438

    6

    user4eto

    14.01 2025 в 14:41

    "но разреши Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира шефовете на върховните съдилища и ръководителя на държавното обвинение. "

    Това е все едно да си измиеш задника и да си обуеш непраните гащи. Или да си обуеш чисти гащи на ***** задник.

    Българиноооооооо!

    520

    5

    Деспин Митрев

    14.01 2025 в 14:38

    ""Разбирам интереса на гражданите да получават правосъдие в разумен срок, но инспекторатът не може да се справи сам..."

    Безотговорността, Другарки и Другари, е в основата на проблемите на судебната ни система! Тези хора са безотговорни по закон!
    Ако един шеф на звено в частна компания обяви, че звеното му не може да се справи и просто откаже да изпълни, следва: Ууу-вооол-неее-нии-ееее! А после, желаещи да го назначат пак за шеф не се намират.

    520

    4

    Деспин Митрев

    14.01 2025 в 14:27

    "В ЗСВ бе записано, че съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите на политическа неутралност."

    Записано...
    Дума дупка не прави! :)

    11110

    3

    yoghurt

    14.01 2025 в 13:49

    Човешко "съдилище" , доста относителна работа. Събрали се мутри с власт, да предотвратят разкриването на престъпленията, чрез които са придобили тази власт. Къде и кога не е било така, все едно във варварска Британия не е имало свине като нашите, или пък в Киевска Рус, когато са формирали претенцията си за култура? Една е разликата обаче. Тогава са имали повече страх от Бог, понеже науката не ги е била одързостила до такава степен, както нас сега - болестите например, не са знаели от къде идват, недъзите при раждане... реално без протекцията на "дявола", или друго свръхестествено оправдание, никой не се е осмелявал да пристъпва природните закони. Сега и без стремеж за някакви свръхестествени протекции, всички ние имаме за оправдано да тарикатстваме, мъничко, все в някой план. Не е ли така. Но просто за тия шопари с власт тарикатстването се изразява в... някое и друго милионче, едно две закончета, няколко "ликвидирания", две-три оргийки със запис при джуджетата ... повръща ми се.

    1020

    2

    Диоген

    14.01 2025 в 12:55

    честито другарЕ
    партизанин за власт се стяга..за герберските тикви си знаем

    1030

    1

    helper68

    14.01 2025 в 12:44

    ''безпристрастност''- в държава със милиционер до милиционера, роднина до роднина и шуробаджанащина, няма ка да стане.. :((
     
    X

    Проф. Рачев за климатичните промени