Парламентът забрани изпращането на български войски в Украйна

Кристина Минчева 21 февруари 2025 в 12:04 6076 11
Пленарна зала

Снимка БГНЕС/НАДЕЖДА ПЕЕВА

Станислав Балабанов, ИТН

Депутатите приеха проект на Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ.

Декларацията беше подкрепена със 166 гласа "за" , 27 "против" от "Възраждане", и 11 "въздържали се" - МЕЧ и един народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България". 

В сряда (19.02) Станислав Балабанов от "Има такъв народ" посочи, че ИТН ще изготвят проекта на декларация.  В мотивите на вносителите е записано, че "тази декларация е във връзка с отправени официални запитвания, предизвикали широк обществен интерес, свързан с безпокойство сред българското общество по темата за евентуалното участие на български военнослужещи, под една или друга форма, във военни действия на територията на Украйна".

"Народното събрание на Република България призовава Министерския съвет да не ангажира Република България във всякакъв вид инициативи, свързани с действия, извън международните ангажименти на страната по линия на НАТО, ЕС и ООН, ОССЕ и при спазване на изискванията на Конституцията и законите на Република България", пише още в мотивите към проекта на декларацията.

С нея се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България. Декларацията изразява позицията на 51-то Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна и призовава Министерския съвет да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.

По време на дебатите Павела Митова от партията на Слави Трифонов обясни, че целта е да се успокои българското общество. 

Според лидера на МЕЧ Радостин Василев декларацията на управляващите е "типичният пример за "много исках, ама нямах желание". Василев отчете, че в нея е посочено, че България няма да участва във военни действия извън ангажиментите си към съюзите, в които участва, а няма как страната да участва в такива сама.

"Предложението ни е да направите промени в текста и да уточните, че става въпрос за неучастие във военни и други хуманитарни действия, без да обяснявате какви. От ИТН искате да излезете като защитници на мира, но това няма как да стане. Искате да изкарате, че който няма да подкрепи декларацията ви, иска военни да бъдат изпращани в Украйна. Оправете си текста, иначе от МЕЧ ще се въздържим и няма да ви подкрепим. Няма да приемаме нищо, което да ви накара да изглеждате като нещо различно от предатели", заяви той.

От "Възраждане" предложиха редакционни промени, но те не бяха приети от депутатите.

"Новата сглобка в лицето на ГЕРБ, БСП, ДПС-ДПС и ИТН реши да внесе на пожар тази декларация във външна комисия, а още във вторник ние от "Възраждане" сме внесли проекторешение за недопускането на български граждани във военни действия в Украйна. Нашето предложение изисква от Министерски съвет да вземе конкретни мерки срещу това, а тази декларация няма никаква обвързваща тежест", каза Ангел Георгиев.

От ПП-ДБ също направиха редакционни предложения, но отново не бяха подкрепени.

Президентът Румен Радев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски и парламентарната група на Ахмед Доган ДПС-ДПС категорично заявиха, че български войници няма да бъдат изпращани в Украйна. 

По време на изслушване на министъра на отбраната Атанас Запрянов и външния министър Георг Георгиев във връзка с "въпросник", изготвен от страна на САЩ по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна, също потвърдиха, че България няма да изпрати войски на територията на Украйна. Запрянов дори подчерта, че никой не говори за сили в контекста на военна операция. 

В началото на седмицата Министерството на външните работи потвърди, че България е получила въпроси за евентуалното си участие и подкрепа на усилията за сигурността в Украйна.

От посолството на САЩ у нас и чрез постоянната ни делегация в НАТО са изпратени шест въпроса. В тях се пита кои държави биха могли да допринесат за гаранциите към Киев, биха ли били готови да разположат войски в Украйна като част от мирно решение, както и какъв трябва да бъде размерът на евентуалните сили, ръководени от Европа.

Виж още за:
    Най-важното
    1
    2
    3
    4
    5
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    1
    2
    3
    4
    1
    2
    3
    4
    5
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    700

    11

    2551

    21.02 2025 в 20:41

    И Тако и Вако! Няма да пращаме може би..... ако НАТО не реши!
    Хо... Хо...
    Що пращате повиквателни бря?

    -890

    10

    jdravun

    21.02 2025 в 16:22

    Къде е Монито Паси ,да се хвърли с гърди напред , срещу това Богохулство - България да не уачствува в мисия на НААТО и то умиропазваща?!!

    1055

    9

    helper68

    21.02 2025 в 13:57

    Тия се изпонаакаха, още преди да са им искали нещо..
    Представете си когато им го поискат, на ''Баш Патреотете''..
    То кавко да очакваш от наведени, ''евроатлнтици'' били, май само за субсидиите... :(((

    2550

    8

    alfakentavur

    21.02 2025 в 13:28

    Значи няма никакъв, ама никакъв проблем да пратим войски в помощ на украинските в Курск :)
    Да побързат да направят един "референдум" и да си го присъединят. Иначе ще пратим!

    1040

    7

    Wild Turkey

    21.02 2025 в 13:10

    Български воиски?! Що е то?!

    510

    6

    sandman

    21.02 2025 в 12:33

    И как бихте ги изпратили мммм?

    По 1бр шкембелия на Камаз?
    ko4.bg/wp-content/uploads/2023/09/2-17.jpg

    Не ги пращат във фитнеса, не ги пращат на учения...ама и в Украйна да не ги пращат.
    Що не им вдигнете още заплатите бе? Тези шкембета с 5 лева не се поддържат!

    1048

    5

    craghack

    21.02 2025 в 12:30

    Бляскава проява на активно мероприятие. Видиш ли Боко, Слави и Гуцанов спасяват българските мъже от смърт в Украйна! Е, дребната подробност, че такава опасност няма въобще никого не интересува.

    Но пък за сметка на това стадото ще се хване и ще реве доволно. Чудно!

    -27

    4

    Johnny B Goode

    21.02 2025 в 12:29

    То войска няма, ама те нямало да я пращат.
    Смешници, търсещи одобрение от лумпен електората.

    100

    3

    230 млрд баксов

    21.02 2025 в 12:27

    Граждански събор в подкрепа на Украйна!!!

    Понеделник 24-ти 18ч. пред Президентсвото

    Три години от началото на руската агресия срещу Украйна.

    -2458

    2

    Октим

    21.02 2025 в 12:25

    Явно на тъпото балканско добиче някои неща трябва да бъдат набити със сърп и чук под ушанката, тъй като видимо с нормални човешки обяснения и обстоятелства НИЩО не се получава! Сигурен съм, че войната ще спре, отмине, хората (не нашенските “политици“) забравят за нея, но малоумен Ганьо още ще рови из несъществуващото, ще търси оправдания и ще си съчинява ненужни забрани!
     
    X

    Владислав Панев: В Тонга попаднах на американец в православна църква, на когото е превеждал патриарх Даниил