Установихме, че най-големият дял от добавената стойност остава в търговеца накрая. При млечните продукти се стига и до 70% надценка в магазина.
Това заяви министърът на земеделието Кирил Вътев пред Нова ТВ, като подчерта, че ситуацията е подобна и с останалите стоки.
За да имаме по-евтини продукти, трябва да се вземат доста по-сериозни мерки. Само вносът от Украйна няма да реши проблема с цената на продуктите, смята Вътев.
"Украйна не е част от ЕС и тя не работи по европейските изисквания, които оскъпяват себестойността на продукцията. Украйна не произвежда за първа година тези продукти, тя продава своите зърнени култури в цял свят. Има страхотен контрол, който дори е завишен вследствие на войната. Ако всички работим по едни и същи правила, няма на кого да се сърдим. Може би Европа и ЕК трябва да се замисли доколко вдигането на себестойността на продукцията е адекватно", каза още министърът.
По думите му две седмица след поемане на поста министър на земеделието той е разпоредил проверка на цените от рафта в магазина до фермата.
"В България липсва закон за търговията с аграрни продукти. Такъв закон ние нямаме. Липсва закон за кооперативите. А те са свързани. Лошото е, че всички искаме веднага да има резултат. Но имаме мерки, които не могат веднага да дадат резултат. Ако променим час по-скоро, тоест ако въведем закон за търговията с аграрни стоки, много неща ще се променят, защото в момента по-силният натиска по-слабия", каза още Вътев.
Министърът обясни, че този натиск слиза до фермата и до полето, където вече няма кой да бъде натискан.
"Не можеш да натискаш градината. Тя трябва да бъде полята с вода, трябва да бъде наторена, трябва да бъде пръскана с препарати за растителна защита, за да оцелява продукцията. Тоест разходите там са едни и същи", категоричен е Кирил Вътев.
Според него българското земеделие не е достатъчно пазарно ориентирано.
"И причината е, че е в насипно състояние. Хората нямат вина, но те са се фокусирали върху субсидиите като спасително средство. Тези субсидии се полагат на земеделците и затова поискаха да ги получат веднага. Така че нищо повече от това, което им се полага, не е решено. Реши се да им се дадат веднага", каза още той.
По думите му земеделието трябва да стане национален приоритет и няма никакво значение кой ще е министър.
"Не трябва да се отклоняваме от тази тема. Трябва да имаме една 30-годишна прогноза, на базата на която да направим една перспективна програма за развитието на земеделието в България", подчерта Вътев.
По думите му всеки български производител се бори сам: "Ние се конкурираме с изключително добре организирани и мощни кооперативи. С много мощни аграрни камари. Ние сме единствените, които нямаме кооператив".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1020
3
23.09 2023 в 12:21
Имам бегла представа,как дребен фермер,отглежда 32 крави.Близки приятели сме,някъде в подножието на Планината.От София съм.Такъв дивен луканов/БКП/глад беше през 1990 г.!Отидох на село,с приятел,под наем,започнахме"бизнес"с отглеждане на пилета в запуснато ТКЗС.И за цял живот запомних,как малък човек,се бори за хляба и оцеляването.Да живее назначеното прекупвачество!Над 70% е,вЕрвате ви!
11978
2
23.09 2023 в 11:36
7525
1
23.09 2023 в 10:44
има там, където има средни и дребни стопани - самостоятелни и независими хора.
където има селски барони с властови протекции - там има крепостни селяни и феодализъм.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Constanza
Граната избухна на парти в Хърватия: Уби един, рани 4-има