От парламентарната група на ГЕРБ-СДС изразиха "категорично възмущение и дълбока загриженост" във връзка с произнесената вчера осъдителна присъда от Основния съд в Битоля срещу Люпчо Георгиевски, виден представител на българската общност в Република Северна Македония (РСМ) и председател на закрития от властите в Скопие културен клуб "Иван Михайлов".
От политическата сила отбелязаха бързата и съвсем навременна реакция на Министерството на външните работи на България, което още вчера е изразило категорична позиция.
"Тази присъда - една година условно с двегодишен изпитателен срок по обвинение за ксенофобия, расизъм и за разпространение на расова омраза по електронен път заради публикуване на цитати от Иван Михайлов в социалните мрежи, е не само юридически необоснована, тя е политически мотивирана. Тя представлява пореден акт на институционален натиск и репресии срещу българите в Северна Македония, чиито човешки права систематично се нарушават", заяви председателят на Комисията по външна политика в Народното събрание Йорданка Фандъкова в декларация от името на ПГ на ГЕРБ-СДС от парламентарната трибуна.
В декларацията се отбелязва, че това не е изолиран случай, а още един от множество, които потвърждават ескалацията в преследването на българите и техните организации в Северна Македония.
"За нас този съдебен процес е недвусмислен опит за сплашване на българската общност в Северна Македония и потъпкване на основни човешки права, включително правото на свобода на изразяване и сдружаване. Приемаме го като доказателство за липса на независимост и безпристрастност в съдебната система на тази държава – кандидат за членство в ЕС, което е в сериозен разрез с европейските ценности и критерии", посочват от ГЕРБ-СДС.
В декларацията се посочва още, че е време властите в тази държава-кандидат да преустановят всички действия, които систематично подклаждат омраза, специфично срещу България и българите в Северна Македония.
"Ще продължим да настояваме международната общност и европейските институции, от които сме част, да се противопоставят на системните нарушения на правата на българите в Република Северна Македония и да изискват от властите в Скопие да спазват и гарантират основни европейски принципи за равноправие и върховенство на закона", заявяват от ГЕРБ-СДС.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Новая газета: Патриарх Даниил е агент на Москва, Радев - лобист на Лукойл
Ивелин Михайлов с план Б за Исторически парк: Сменя посоката от култура към пари
Започва проверка замърсена ли е водата на Шофьорския плаж във Варна