Два отделни избирателни списъка ще има за вота 2 в 1

Не мога да отговоря категорично пестят ли се и колко пари с провеждането на избори 2 в 1, обяви Камелия Нейкова

OFFNews 10 April 2024 в 09:00 1337 1
Камелия Нейкова

Снимка БГНЕС/архив

Два отделни избирателни списъка ще има за вота 2 в 1, защото избирателните права на гражданите са различни на европейските и на парламентарните избори, заяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова по бТВ. 

Не мога да отговоря категорично пестят ли се и колко пари с провеждането на избори 2 в 1", каза тя. И подчерта, че план-сметката за изборите се приема с решение на Министерски съвет. 

В милионите, за които винаги се говори по време на избори, частта, която се определя за бюджет на ЦИК, е доста малка, обясни Нейкова.

Според твърденията ѝ проектът за план-сметка е около 98 млн. лева, а за ЦИК са само 4 млн. и 600 хил.

„Това са дейностите, свързани с разяснителна кампания, медийни пакети, възнаграждения на избирателни комисии и лица, които подпомагат изборния процес. В изборния процес участват много други държавни органи. Когато план-сметката бъде приета ще видите в постановлението как са разпределени средствата по ведомства“, категорично заяви Нейкова.

Тя обясни, че когато изборите са отделно, някои разходи се повтарят, а когато са заедно се спестяват.

„От средствата, свързани с логистика, и средствата, свързани с възнаграждения на избирателните комисии се спестява. Не може да се каже, че разходите биха били на половина, но не мога да отговоря категорично колко ще спестим“, допълни Камелия Нейков.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    X

    Как се пише змейска сага? Авторът на