България си плаща на Русия за така нареченото освобождение, което е геополитически проект на Руската империя, за да се добере до проливите. Това обясни историкът и преподавател в Американския университет проф. Евелина Келбечева пред БНР.
"Още през 1878 г. България плаща 2 120 000 златни лева като военна контрибуция на Русия. По-късно към това се прибавят 2 095 000 златни лева за Източна Румелия през 1885 г. Към 1890 г. ние плащаме към 56 милиона златни лева за така нареченото освобождение. Аз не мога да го нарека освобождение", коментира тя.
"Да не забравяме, че в момента, в който Червената армия нахлува в България с четвърт милион военнослужещи, цялата сила на Черноморския си флот – над 1000 самолета авиация, между 1944 и 1947 г. ние издържаме една окупационна армия", допълни още проф. Келбечева.
По думите й общо хората, които минават през България, са 600 000. Две трети от националния доход на България отива за издръжката на Съветската окупационна армия, което предизвиква най-голямата продоволствена и икономическа криза в новата българска история.
Проф. Евелина Келбечева коментира, че няма практика между България и Русия да се водят преговори.
"Има само ултиматуми и диктати, които се налагат на България. Същото е в момента – изнудване и политически рекет. Истинският национален интерес е колкото се може повече да сме далеч от имперските амбиции", изтъкна историкът.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4920
19
09.05 2022 в 14:12
1505
18
09.05 2022 в 11:00
4261
17
08.05 2022 в 22:32
2878
15
08.05 2022 в 21:45
Аре ходи си целувай задника на Путин както сам предлагаш по долу и по-полека с пенявенето.
5220
12
08.05 2022 в 20:23
ако България се управляваше според вижданията на "умните и кресивите", ТИ персонално щеше да живееш поне пет пъти по-добре без дори да осъзнаваш защо! За съжаление болшинството са "мозъци" като тебе.
5220
11
08.05 2022 в 20:21
Що сие отнася до твоите богове-нито едно действие то страна на Русия, за по-умните повтарям-нито едно, НЕ е било в интерес на България и българите!
ПП.Крайно време е да се спре повтарянето на тая долна лъжа, че руснаците са дошли да ни освобождават! Справка-"Заднуайская губерния"...
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други