Асен Василев вероятно ще влезе в НС от Пловдив. Пейков остава вън - Чило Попов го измества

Причината е вътрешнопартиен конфликт между ръководството на ПП и "Да, България"

Ружа Райчева 21 April 2026 в 16:53 26148 11
Асен Василев и Ивайло Мирчев, БГНЕС/Лили Тоушек

Снимка БГНЕС/Лили Тоушек

Асен Василев и Ивайло Мирчев на пресконференция след вота на 19 април

Заради вътрешнопартийно напрежение най-вероятно предстои лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев да вземе решение да влезе в 52-ото Народно събрание не от родното си Хасково, а от Пловдив. 

Асен Василев водеше листите на коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) в 16 МИР Пловдив и 29 МИР Хасково. Традиционно той избира да представлява родния си хасковски район, но този път се очертава да стане депутат през водачеството си в пловдивската листа. 

Причината е вътрешнопартиен конфликт между ръководството на ПП и "Да, България". По информация на OFFNews уговорката между ПП и ДБ е била в града под тепетата да не се провежда преференциална кампания, както в София. 

Това обаче обаче не бе спазено от пловдивската листа на "Да, България", което е причината Асен Василев да реши да влезе оттук, а не от Хасково. 

През изминалия месец вторият в листата Манол Пейков активно промотираше активиста на "Да, България" Чило Попов - заемащ осма позиция в списъка. В крайна сметка обаче Попов получи 2803 преференции, а Пейков - 2232.

Не е изключена възможността ПП-ДБ да не получи повече от два мандата от 16 МИР Пловдив.

При положение, че се очаква Асен Василев да избере да влезе в парламента от Пловдив, това означава, че Чило Попов измества Манол Пейков, който този път няма да положи клетва като народен представител. 

Следете новините ни в :

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    4157

    11

    Антитрол

    21.04 2026 в 21:18

    И това ли доживяхме да чуем? Без Манол? Дето организира толкова кампании. Дето поставяше на място копейки, тикви, прасета и вся остальная сволочь в парламента...

    2878

    10

    Johnny B Goode

    21.04 2026 в 20:47

    Рицаря, не си разбрал добре.
    При Радев са военен-спортист-военен-спортист.
    Милиционерите са при Боко.

    1983

    9

    craghack

    21.04 2026 в 18:42

    Време е ДБ да се отделят от ПП, които имат характерното поведение на стара мома. Писнало ми е от фасоните на Василев.

    905

    7

    Dark Knight

    21.04 2026 в 18:25

    Руже, благодарим, че ни осведомяваш. А вътрешнопартийни конфликти някъде другаде има ли? Или няма, щото там има един бащица и около него основно плужеци, без собствено мнение, хранещи се оттрохите, които бащицата хвърля... За "партията" на РР въобще не говоря, там са спортист-милиционер-спортист-милиционер...

    3010

    6

    Зла свекърва

    21.04 2026 в 18:14

    ППДБ би ГЕРБ в Пловдив. Надявах се повече депутати да влязат.
    Но аз гласувах за Асен Василев, защото е нужен човек като него в парламента.
    Манол Пейков беше ценен за културата и не цепеше басма на възрожденците и тошковците.
    Трябваше навремето да бъде кандидат за кмет на Пловдив, сега градът щеше да бъде много по-добър.
    Но, ние сме търпеливи.
    В условия на коалиция има разминаване между целесъобразност и популярност.
    Друго си е при льотчика - зад един гръб се крият един куп никому неизвестни хора. Който и да влезе, няма да има никакъв спор, защото на гласоподавателите им е все едно. Те даже не знаеха и на какви избори гласуват.

    8000

    5

    pepsimc

    21.04 2026 в 17:54

    Да не се чудите после защо сте на това дередже в коалицията.

    17049

    4

    Танас

    21.04 2026 в 17:53

    Мамин златен! На следващите избори май ще влезе, ама у тех си…

    7171

    3

    recycle bin

    21.04 2026 в 17:34

    Приветствам този вариант, защото Манол Пейков е доста лабилен психически и редовно се замесваше в разни циркове в парламента. Нямам идея иначе колко е полезен, но като му гледам цирковете, не мисля че помага на коалицията. Време му е да си почине, още повече, че неговия авер Чило влиза.
    От Хасково ще влезе Владислав Панев (ако не греша), който е доста адекватен и е по-добрият вариант от двамата.
     
    X

    Георги Пашов: Световното първенство оправдава очакванията, Мексико е голямата изненада на турнира