След като на 1 ноември тръбата във Варненското езеро, през която отпадните и фекални води на южния район Аспарухово се пренасят до пречиствателната станция на града, се оказа повредена, водата в езерото в района, се оказа със замърсяване.
Данните сочат наличие на непречистени битово-фекални води няколко пъти над нормата. Близо 4 пъти са повишени показателите за амониев азот, а почти три пъти – за нитритен азот и фосфор, показва анализът на пробите взети от Басейновата дирекция „Черноморски район".
Пробите са анализирани в лаборатория към местната РИОСВ.
Аварията на тръбопровода е в следствие на драгажни дейности (изкопни работи) на фирма подизпълнител в проекта за полагане на нов тръбопровод във Варненското езеро, за който бяха отпуснати близо 24 млн. лв. през август т.г. (след авариралия по времето на Портних).
Компанията – подизпълнител е излизала многократно посочваната ограничителна линия, а именно южно от координатите в проекта. Крайният резултат е частичното разкъсване и протичане на фекалния тръбопровод.
Започналият авариен ремонт на тръбата се очаква да приключи на 6 ноември.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3168
1
04.11 2024 в 08:50
Три тела открити в общежитие в Угърчин
Демографът Магдалена Костова: С раздаване на пари раждаемост не се подобрява
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
СВО идет по плану: ВСУ спря тока в Севастопол
Еньовден е, днес не се работи, хиляди черпят за имен ден