Академичният съвет на Софийския университет подкрепи Националната природо-математическа гимназия в борбата ù за запазване на вътрешните изпити при приема след VII клас и на националния ù статут.
На заседание вчера Съветът прие декларация, която гласи:
„Ние, академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ сме обезпокоени от възможността едно от най-престижните български училища с утвърдени традиции в областта на природните науки да бъде обезличено след прилагането на новия Закон за предучилищното и училищното образование. Става дума за Националната природо-математическа гимназия „Акад. Л. Чакалов“, която от десетилетия не само завоюва престижни награди и отличия от национални и международни олимпиади, но и изгражда едни от най-подготвените и елитни кадри в областта на медицината, математиката, информационните технологии, архитектурата, инженерните науки, физиката, химията, биологията, географията и много други. Възпитаниците на тази Гимназия продължават образованието си във висшите училища, някои от тях – в най-престижните чуждестранни университети, след което активно и много успешно се вписват в живота на обществото във всички негови професионални, обществени и духовни аспекти. Не бива да допускаме всичко това да бъде заличено с лека ръка. Затова подкрепяме запазването на националния статут на Гимназията, качествения подбор на базата на профилиращите приемни изпити, както и по-нататъшното обвързване на Училището с нашия Университет на основата на работа върху научни проекти. Нека учениците, които имат интерес, заложби и възможности да изучават по-задълбочено природните науки, да могат да разчитат и на нашата подкрепа.“
Досега в гимназията се влизаше с прием след седми клас след положени национални тестове по български и математика и вътрешен профилиращ изпит в НПМГ (напр. по физика, химия, биология). С новия закон за училищното образование нито вътрешните изпити, нито националният статут могат да бъдат запазени - всички ученици ще държат едни и същи изпити и ще кандидатстват с получените точки където пожелаят. Националният статут на досегашните Национална финансово-стопанска гимназия, Национална търговско банкова гимназия също ще отпадне.
Промяната в организацията на приема влиза в сила от лятото на 2017 г., когато ще кандидатстват учениците, които сега са в седми клас.

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19277
1
22.12 2016 в 16:24
академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие