София празнува днес рожден ден като столица.
Градът е обявена за столица на 22 март 1879 г. (по нов стил на 3 април 1879 г.) след единодушно гласуване в Учредителното събрание, свикано в Търново.
Предложението е на проф. Марин Дринов, който изтъква преимуществото на София пред Велико Търново в политическо, географско и военно отношение като важно кръстовище в пътната мрежа на България и на земите извън от нея.
София става столица на обединена България след Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
На 29 март 1900 г. Софийското градско общинско управление приема проекта на художника Харалампи Тачев за герб на София. Той е създаден по повод участието на България в Световното изложение в Париж.
На 24 април същата година с указ 115 на княз Фердинанд гербът е утвърден, а през 1911 г. е добавен девизът на столицата „Расте, но не старее“.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7450
2
12.04 2025 в 13:52
После друг град беше столица. Завладя ни Османската империя. И ни владя пет века.
Мерси за тези столици.
А откакто София е столица, за 90% от проблемите, че и повече, са отговорни хора, които не са родени тук.
Аз вече не мога за повече по 15 минути да изляза и да не чуя някой/някои да говорят на мьеко...
1805
1
12.04 2025 в 12:13
Спряха трамваите в Лайпциг до утре, след като жегата разтопи релсите
Гълъб Донев: Увеличението на винетката е едва 1,20 € на месец, не е стряскащо
Ден 474: Блато. Канадските дневници на Райна Александрова
Fibank с 2 отличия от 34-ото издание на конкурса "Банка на годината"
Гълъб Донев: Увеличението на винетката е едва 1,20 € на месец, не е стряскащо
Гълъб Донев: Увеличението на винетката е едва 1,20 € на месец, не е стряскащо