Остава бедственото положение в Пампорово заради активизирало се свлачище в района на „Райковски ливади”, което доведе до затваряне на пътя между Пампорово и Смолян. Опасност за хората обаче няма.
По данни на властите около 5000 квадратни метра земна маса са се свлекли. Засегнатият пътен участък е с дължина близо 70 метра. Преминаването е невъзможно, използват се обходни маршрути.
Свлачището погълна огромни иглолистни дървета и електрически стълбове, има и скъсан е газопровод. Експертите го определят като най-голямото свлачище в историята на България.
В 09:00 ще заседава Областният кризисен щаб, а в 11:00 ще бъде направен оглед.
„Вчера разговарях с министър Христанов, който веднага изпрати екипи на Напоителните системи. Към момента няма никакви признаци, че вода се е просмукала от язовира. Състоянието му е добро”, заяви областният на Смолян Зарко Маринов пред Нова тв.
По думите му свлачището и преди е било укрепвано.
„Задачата на нашите екипи беше да обезопасим района заради скъсения газопровод чрез отцепване, премахване на възможни източници на възпламеняване и спиране подаването на газ. Оценихме и риска за хора, обекти и критична инфраструктура”, обясни директорът на пожарната в Смолян комисар Чавдар Кичуков.
Язовирът се стопанисва от „Пампорово” АД. Според изпълнителният директор на дружеството Стефан Присадов опасност за хората няма и липсва връзка между язовира и свлачището. Водното съоръжение е в добро състояние, но районът е известен с активна свлачищна зона.
Вчера от АПИ увериха, че ще бъде направен оглед на засегнатото трасе от екип геолози и проектанти. След него ще се прецени дали могат да бъдат предприети мерки за временно укрепване и изграждане на път, по който да се възстанови движението до изготвянето на проект за трайно възстановяване на отсечката.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел