Свалените фигури от Паметника на Съветската армия в центъра на София са неподходящи за предвидената площадка в Музея на тоталитарното изкуство, защото ще смачкат тревата и ще засенчат другите експонати.
Това се посочва в писмо на областния управител, към което има становища на Министерството на културата и Националната художествена галерия.
Писмото е изпратено до кмета на столичния район "Средец" Трайчо Трайков, който съобщи новината във фейсбук.
Причините, изброени в писмото, са именно спасяването на тревата и опасност да се засенчат останалите експонати на открито в музея, посочва Трайков.
"От мен се иска становище и евентуално предложения. Подготвихме становище, в което предлагаме да се разгледа вариант за някъде около чинията на Бузлуджа. Не съм си позволявал да напомня за желанието на някои местни власти да приютят фигурите, тъй като съм убеден, че и в тези градове има хора, които не споделят ентусиазма на кметовете си за домакинство", посочва Трайков.
Демонтажът на паметника започна преди повече от година и половина и предизвика възторг у една част от обществото и протест в друга. За да се предотвратят сблъсъци между гражданите, пространството около монумента, добил прозвището МОЧА, бе оградено.
Фигурите бяха премахнати през 2024 г., но постаментът стои и до днес, докато не се вземе решение за бъдещето на Княжеската градина.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12392
10
01.07 2025 в 23:14
4261
9
01.07 2025 в 22:09
3940
8
01.07 2025 в 20:34
3800
7
01.07 2025 в 19:32
Ще дойдат с каруци, и какъвто превоз имат, с флексове, ножовки, туй-онуй, и за нула време ще ги утилизират. Те това го могат, както личи по много статуи на достойни българи в Борисовата градина.
Интересно ми е докога обаче ще стои този остатъчен фалистичен символ на руZкото "освобождение". Мина доста време, какво чакаме?
Отделно "драматичните" фигури "в крак с времето", докога ще "красят" парка?
Това място трябва да се изравни и да се създаде някакво красиво, символично и практично, полезно пространство.
17764
6
01.07 2025 в 17:55
Все пак той получи лично от хуйло орден Ломоносов за опазването толкова години на руZката "светиня" в София - да си го заслужи сега.
-1243
5
01.07 2025 в 17:39
2010
4
01.07 2025 в 17:32
5070
3
01.07 2025 в 17:15
До областният управите - геберски идеот=полезен руски .....
17764
2
01.07 2025 в 17:15
2956
1
01.07 2025 в 16:52
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му