ИА „Борба с градушките" е обработвала облаците над община Дулово, което е намалило щетите от падналата градушка на 6-ти август, съобщи пресцентърът на Министерството на земеделието и храните. В неделя над Дулово и района падна градушка с размери, колкото голям орех, а на места нанесените от нея щети достигат 100 процента. Освен унищожена напълно реколта, има съобщения за нанесени щети по жилищни и стопански сгради и леки автомобили.
По данни на агенцията, противоградовата защита е започнала в 9:50 часа и е продължила до 15 часа, като са изстреляни 54 палки и 288 пиропатрона. Благодарение на дейностите на ИА „Борба с градушките", значително е намален размерът на ледените зърна, а продължителността на валежа и щетите са ограничени. Поради навлизане на облака в подходите за излитане и кацане на летище Варна работата по обработване на облака е прекратена, което е довело до образуване на нов лед в него и градушка в отделни райони на община Дулово.
Освен защитата със самолетен способ, в неделя са изстреляни и 659 противоградови ракети, от които най-голям брой са за защита на земеделските земи в областите Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.
Активният сезон за противоградова защита със самолетен способ влезе в сила от 05 август и обхваща земеделски територии, с приблизителна площ от 30 млн. дка, в Северна централна и Североизточна България. За изпълнението на дейността се използват 3 самолета. Самолетите са оборудвани със система за запалване на палки, като максималният брой на палките е 72 на всеки самолет. Допълнително самолетите са оборудвани със система за изстрелване на пиропатрони, чийто максимален брой е 192 за всеки самолет.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Pornhub разкри руската братушка: Гледат основно трансджендър порно
Насилник крещял на жена си, докато я пребива: Аз казах ли ти, че ако ме излъжеш, ще те убия
''Зелено движение'' предлага намаляване на възрастта за гласуване от 18 на 16 години
''Зелено движение'' предлага намаляване на възрастта за гласуване от 18 на 16 години