Разрушават тютюнев склад в Пловдив, който е част от групов паметник на културата

Ивайло Дернев "Под тепето" 24 август 2022 в 19:45 3233 1

Започва разрушаването на поредния тютюнев склад в Пловдив,

Снимка "Под тепето"

Започва разрушаването на поредния тютюнев склад в Пловдив, който е част от групов паметник на културата.

Започна премахването на керемедите от един от малкото напълно здрави тютюневи складове в Пловдив. За жалост, не става въпрос за ремонт на покрива, а за разрушаването на вековната сграда, съобщи "Под тепето". Това става ясно от информационната табела на добре оградения обект. Собственик на склада е „Кепитъл Холдинг Груп“. Разрушаването трябва да приключи за 60 работни дни.

Към този момент сградата не е единичен паметник на културата, но попада в обхвата на груповия такъв. Пак в момента върви процедура по даване статут на тютюневия склад, но събитията от днес изпревариха административните процедури. 

Още на 5 ноември 2021 г. Община Пловдив е уведомена, че НИНКН е стартирал процедура за изготвяне на заключителна оценка и режими за опазване на единични архитектурно-строителни недвижими културни ценности в историческата зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив” – Система от улични ансамбли по ул. „Иван Вазов” и ул. „Цанко Дюстабанов”. Става дума за Тютюневия склад на ул. „Капитан Андреев” 2, Тютюневия глад на ъгъла на ул. „Иван Вазов” и ул. „Екзарх Йосиф” 13, Тютюневия склад на Съединени тютюневи фабрики на ул. „Екзарх Йосиф” 16, Тютюневия склад на ул. „Иван Вазов” 31, Цигарената фабрика „Родопи” на ул. „Кирил Христов” 5, Тютюневия склад – клуб „Тотал Спорт” на ул. „Екзарх Йосиф” 13. В процес на изготвяне на предварителна оценка по реда на чл. 57 от ЗКН и режими за опазване са Тютюневият склад на ул. „Одрин” 8, Тютюневият склад на ул. „Кирил Христов” 1-3, Тютюневият склад на ул. „Одрин” 13, Обслужващата сграда към тютюнева фабрика „Родопи” на ул. „Кирил Христов” 10, Тютюневият склад на ул. „Г. М. Димитров” 29, както и Тютюневият склад на бул. „Христо Ботев” 51. В същия документ от Общината са задължени да уведомят всички заинтересовани лица.

За склада на „Христо Ботев“ 51 е изготвено предложение по реда на Закона за културното наследство и Наредба №3 за реда за идентифициране, деклариране, предоставяне на статут и за определяне на категорията на недвижимите културни ценности, за достъпа и подлежащите за вписване обстоятелства в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности на Министерство на културата. Актуализираният и пълен с фактология и фотоматериали фиш на „Тютюнев склад на Кочо Попов и братя К.П. Михалови“, а по-късно и склад на тютюнотърговеца Андон Бозев, е изготвен от експертите в НИНКН и е внесен в дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ за разглеждане от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) на 19 август.

Според специалистите сградата има висока стойност за опазването на индустриалното наследство и на културната идентичност на Пловдив. Заедно с това е ценен структурен елемент в зона с други съхранени сгради на тютюневата индустрия. Техническото ѝ състояние е добро. Складът на Кочо Попов и братя Михалови е строен през 1917 г. и е сред запазените по-ранни тютюневи складове. Автентичността му е добре съхранена – включително фасадите към бул. „Христо Ботев“ и ул. „Екзарх Йосиф“ и междуетажната конструкция.

Съгласно предварителната оценка на обекта, изготвена от НИНКН, сградата има качества и предложението е да бъде декларирана като единична недвижима културна ценност от местно значение. Същевременно складът е важен формиращ елемент за създаването на групова недвижима културна ценност Тютюнев град.

Ако бе прието предложението за декларирането на сградата като единичен паметник, допустимите намеси по сградата биха били само свързаните с нейната консервация и реставрация – на фасадите, покрива, дограмите, така че да бъде запазена автентичността й и да бъдат възстановени декоративните фасадни елементи, със забрани за преизграждане на зданието (разрушаване и създаване на модерна реплика), използването на нетипични за материали, поставянето на климатици по фасадите – които биха нарушили оригиналния й вид. С две думи- собственикът не може да се развихри инвестиционно.

За да стане складът на бул. „Христо Ботев” 51 паметник на културата, трябва министърът на културата да назначи заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към министъра на културата. Ако СЕСОНКЦ одобри предложението, остава само министърът да подпише заповед за даване на статут. Това към този момент не се е случило, а покривът вече се сваля. Вероятно в следващите няколко дни предстои и пълното събаряне, заради това, че институциите така и не развързаха този възел Тютюнев град.

„Кепитъл Холдинг Груп“ е закупил имота през декември 2021г.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Да помогнем на украинските деца!