Работодатели предлагат да се намали приемът в университетите

OFFNews 11 февруари 2024 в 14:25 1509 0

Студенти

Снимка GettyImages

От Асоциацията на индустриалния капитал предлагат броят на първоначалния прием на студенти във ВУЗ-овете у нас да се намали, за да не остават незапълнени места в различните специалности, предаде Нова. От Асоциацията посочват, че при близо 39 000 места за учебната 2020-2021 – около 96% от тях са били заети. Две години по-късно – при обявени над 41 300 места – незаетите места в университетите стават 9%.

Според данни на работодателите сериозен дефицит на кадри има най-вече сред инженерните специалисти, в транспорта и в строителството. Затова и предлагат квотите в университети да бъдат увеличени точно в тези направления.

"Както всички компании, страдаме от недостиг на хора, на пазара на труда се наблюдава липса на работна ръка", казва Илина Стойкова, мениджър "Човешки ресурси" в корабостроително предприятие.

Иван Данков е от малкото студенти, които успяват да се реализират веднага след завършването си.

"От малък се вълнувам от инженерните науки и плюс това баща ми цял живот е моряк. Изключително е вълнуващо и е предизвикателно. Никога не съм се вълнувал от правото и икономиката”, споделя Данков.

Според статистиката за учебната 2023-2024 местата за студенти с държавна субсидия са с над 6000 повече от завършилите средно образование. От Асоциацията на индустриалния капитал у нас настояват, че броят на откритите места за студенти не трябва да е повече от 50 на 100 от общия брой завършващи.

"Цялата порочна практика идва от принципа "парите следват студента". Когато сложим един план прием, който е равен на броя на излизащите, на практика всеки, който няма двойка, влиза в университет", заяви Росица Стелиянова, директор "Програми и проекти" към АИКБ.

 От Министерството на образованието посочват, че по-големият брой на квотите цели осигуряването на достъп на всички до висшето образование. В това число влизат и кандидатите за магистърска степен. Част от студентите обаче не одобряват идеята на бизнеса за по-малко места в социалните, стопанските и правните науки.

"Всяка една област, всеки един бизнес се нуждае от тези хора, от тези кадри, за да може да върви бизнесът нормално и да подобряват процесите в него", смята Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет при УНСС.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови