Петиция се обяви против задължителното изучаване на религия в училище

OFFNews 12 February 2025 в 10:23 6856 3
Класна стая

Снимка БГНЕС

Класна стая

Онлайн петиция събира подкрепа срещу идеята за задължително изучаване на предмет "Религия" в училищата.

Подписката ще бъде адресирана до вниманието на МОН, ресорната парламентарна комисия и обмудсмана.

"Водени от ясното съзнание, че образованието съставлява фундамента на обществото, а училището изпълнява както обучителна, така и важна възпитателна роля, без ни най-малко да омаловажаваме историческото, културното и общественото значение на религията и нейните институции и с дълбоко уважение към вярата и вярващите, каквито са и много от нас, бихме искали своевременно да заявим категорично несъгласие с идеята за задължително религиозно обучение в рамките на предучилищното и училищното образование", се казва в петицията. Неин инициатор е Ирина Манушева.

Повод за петицията, пише тя, са все по-настойчивите изявления на редица политици, духовни лица и други поддръжници на религиозното обучение за въвеждането на задължителен учебен предмет, свързан с православната религия, макар и много от тях безспорно да са водени от благородното намерение за възпитаване на ценности и добродетели у подрастващите.

Към момента петицията е подписана от над 600 души.

Още по темата: Светско ли е образованието в България: Засега - да. Но докога?

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    3

    Nikolova

    14.02 2025 в 12:51


    И в какво ги "възпитава" училището - агресия, омраза, насилие ...
    Трябва да се изучава вероучение.
    Напълно подкрепям Русева.

    1000

    2

    Русева

    13.02 2025 в 12:01

    Г-жо Манушева,
    Добре го е казал поетът " не се гаси туй що не гасне"!
    Светлината, която Господ е запалил и която "в мрака свети, и мрака я не обзе", с петиция ли ще гасите? Българското училище, рожба на БПЦ, изхвърли майка си, за да приеме кого? Вие си знаете....
    Обременяваме учениците с излишна информация, която с нищо не ги ползва, но не можем да отделим час за религия! Митрополит Б. Неврокопски в нач. на миналия век казва: " Българското училище обучава, но не възпитава". Каква полза от развити умове с не облагородени сърца?! Не разбрахте ли, че вярата стои над интелекта?! С каквото сила вярвам, за да знам, с такава знам, за да вярвам! Наука и религия не се самоизключват, те се взаимно допълват!
    С какво 600 "сухи листа" ще загрозят зелената корона на дървото на БПЦ?!
    Вятърът на бездуховността, който сеете, ще Ви отвее! Защото, който сее вятър, жъне бури!

    19658

    1

    voododoll

    12.02 2025 в 10:54

    Аз съм твърдо против изучаването на религия в училище.
    Ако предмета е за вредите от религията, тогава съм ЗА!
     
    X

    Как се пише змейска сага? Авторът на