Социологът Първан Симеонов коментира в социалните мрежи темата с насилието и агресията сред младите. Изследователят пише, че заради разградените авторитети и ултралибералните модели в образованието се е породило социално разслояване, пораждащо "маргинализация и тъпота".
В последните дни няколко случая на насилие в столични молове нашумяха и развълнуваха обществото. За нападенията в Парадайс център вече има задържани, а вчера стана ясно и за нов случай на насилие над продавач от страна на младежи - в друг столичен мол обаче.
Първан Симеонов коментира във Фейсбук, че няма нужда да се ходи в мол, за да се видят подобни сцени, а просто някоя произволна вечер да се отиде на оживения столичен бул. "Витоша", където "агресията е във въздуха".
Ето какво написа социологът:
"Гледам, че мнозина започнаха да обсъждат агресията сред младите и малките. Още през 2017 г. пуснах нарочна статия по темата - вижте я в коментар. Не искам този пост да звучи като назидание към "днешната младеж". Но няма нужда да ходите до моловете, просто стойте произволна вечер на Витошка (да не говорим пък какво ще видите, ако ходите, като мен, на мачове - там, например, и нацизмът е съвсем нормализиран). Ще видите точно това: възкъсите коси и панталони, черния цвят и думата "брат", лошия поглед, виковете, грухтенето. Чужденците по Витошка не изглеждат много по-различно, между другото.
Дълго време си мислех, че това е нормалният адреналин на младостта. Но наистина агресията просто е във въздуха. Сега едни ще кажат "къде са органите", други естествено ще се опитат да пришият агресията към патриотизма и други такива клиширани подходи. Но за мен са важни структурните причини. Първо, младежта в столицата прилича на центровете на други европейски столици, т.е. ще трябва да свикваме с това, явно е част от, хм, нормализацията. Второ, ние разградихме всички авторитети и заложихме на ултралиберални модели в образованието, няма какво друго да очакваме. Трето: допуснахме социално разслояване, което поражда маргинализация и тъпота. Казано кратко: ударът у нас по всичко консервативно и всичко социално, направи чудесна хранителна среда за тотално отпадане на младите хора от социалната тъкан.
И сега лекуваме всичко това палиативно, "по проекти", през още повече пароли от типа "да бъдеш себе си" и пр. Наместо през повече общностно съзнание и отговорност.
Не адвокатствам на консервативното, просто махалото е отишло нездравословно в другия полюс. И знам, че не казвам нищо ново; знам, че фокусирането върху индивидуализма на младия човек става свръхценност при липса на млади хора, т.е. при тези демографски процеси; знам, че няма бързи решения. Просто предупреждавам да свикваме. Най-важното тук е да не се стигне до другата крайност - разбира се! - но явно действително сме отместили махалато към твърде много индивидуализъм. В едно и бездруго индивидуалистично настроено общество.
Да, ще ми възразят, че сме и застаряващо общество, а възрастните са по-патриархални и колективистично-носталгични. Да, но аз гледам тренда. Ако този тренд продължи, България ще продължава да е опашкар в развитието на младите си хора. Сериозна част от които вече се раждат в откровени гета. Добавете и почти никаквото религиозно съзнание у нас...
Не говоря само като изследовател на младежта - какъвто понякога съм. Говоря като българин, като част от общността си."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1011
6
26.11 2024 в 08:44
400
5
25.11 2024 в 18:48
2000
4
25.11 2024 в 17:29
705
3
25.11 2024 в 17:27
17444
2
25.11 2024 в 16:51
55
1
25.11 2024 в 16:48
Проблемът е именно в това, че в българското образование за 35 години НИЩО не се промени. Старият и консервативен образователен модел изобщо не е адекватен на съвременното свободно общество и, съвсем естествено, изгуби всякакво уважение и стойност. Не зная къде Симеонов вижда "ултралибералност" в него. Това, че учителите са вдигнали ръце, не е ултралибералност на модела, а абдикация. И не ги виня за това. Хайде да видим образователните системи на страни като скандинавските, Швейцария и прочее. Е това се вика ултралиберален образователен модел. И нямат подобни простотии, а образователните им системи са едни от най-добрите (ако не и най-добрите) в света. Впрочем, образованието няма НИЩО общо с тези прояви. Тук става въпрос не за образование, а за възпитание. Училището е образователна, а не възпитателна институция.
Последни коментари
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Агенция ''Митници'' с награда от британското вътрешно министерство
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''