По-строги правила за поставяне на павилиони, будки, хладилни витрини, колички за царевица, пуканки и т.н., детски атракциони ще се въведат в София.
Нова наредба ще регламентира дейността на преместваемите обекти и мобилните съоръжения, тя бе представена от председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и главния архитект на София Здравко Здравков. Предстои документът да бъде подложен на обществено обсъждане.
Целта ни е да си подредим града. Очакваме съпротива от стопаните, които са недобросъвестни и подкрепа от тези, които работят по правилата. Готови сме да чуем всички предложения и да приемем всяка добра идея. Промените, които предлагаме, са резултат на анализ на нормативната уредба и съдебната практика, уточни Георгиев.
В наредбата се регламентира понятието прилежаща територия, като стопаните на съответния обект ще трябва да почистват площ от 2 метра от всяка крайна стена на павилиона или количката си.
Забранява се преотдаването или преотстъпването на преместваеми обекти. При нарушение собственикът губи разрешението и обектът се премахва.
Външни щендери ще могат да са поставят пред магазини само за цветя, плодове и зеленчуци, като те не трябва да пречат на пешеходците. Грилове, хладилни витрини и фризери обаче са забранени във зона 2 от центъра на града, между "Руски паметник", "Македония", "Васил Левски" и "Дондуков".
Въвежда се задължение преди поставянето на преместваем обект да се представи проект за изграждане на връзките за електричество, вода и др. Дружествата нямат право да подават временен ток и вода на обект, който не е въведен в експлоатация. ЧЕЗ и "Софийска вода" могат да бъдат глобени до 50 000 лева при нарушение. Новият важен момент в уредбата е, че РП-тата незабавно прекратяват доставките на ток, газ, вода и др. до определения за премахване обект, подчерта Георгиев.
Мобилните съпръжения - колички за продажба на пуканки, царевица, сандвичи, сладолед и др. в територии, които са публична общинска собственост, ще могат да работят от 8 до 21 ч, но няма да могат да остават в паркове например, а собствениците им ще трябва да си ги прибират вечер. За тях също се забранява захранване с временни връзки, освен, ако те не са изградени от общината. Такъв тип колички могат да имат автономно захранване с батерии, соларна енергия или газ, като ще трябва да представят документи за техническа изправност.
Премахването на незаконни преместваеми обекти и мобилни съоръжения ще се извършва в съкратен срок за сметка на собственика.
Облекчаваме редът за подновяване на разрешителните на стопаните, които спазват правилата. От тях няма да се изисква отново представяне на всички документи, а само декларация, че не са настъпили промени в обстоятелствата, подчерта Георгиев.
Районните администрации ще трябва да извършват контрол върху всеки обект веднъж месечно.
Санкцията за неправомерно ползване на мобилни съоръжения е от 500 до 2000 лв. за физически лица и от 1000 до 5000 лв. за фирми. За преместваеми обекти сумите са от 2 до 5000 лева за физически лица и от 10 до 50 000 за юридически.
171 незаконни павилиона вече са премахнати, а с тези, за които тече процедура, общият брой ще стане 320. Над 800 са незаконните рекламни елементи, които сме премахнали. Установихме и кражба на ток от билбордове, включени към уличното осветление, разказа арх. Здравков.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)