Над 40 000 декара със земеделски култури в Ямболско са унищожени от градушка

Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22 000 декара, съобщават от Областната дирекция "Земеделие"

OFFNews 04 юни 2025 в 13:08 3521 0
Архивна снимка

Снимка БГНЕС/Иван Янев

Архивна снимка на градушка

Над 40 000 декара със земеделски култури са засегнати от падналата преди по-малко от две седмици градушка в Ямболско. До момента са подадени 53 заявления за подпомагане от земеделски стопани, съобщиха от Областната дирекция "Земеделие".

Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22 000 декара. Засегнати са също 16 000 дка със слънчогледови посеви, 4500 дка с рапица, както и около 1000 дка с ечемик, предаде БТА.

Крайният срок за подаване на заявления за подпомагане е 9 юни. Очаква се повторен оглед да установи напълно унищожените площи, уточниха от Областната дирекция "Земеделие" в Ямбол.

Средства за подпомагане има, увери стопаните при посещението си в региона преди дни земеделският министър Георги Тахов.

"При 100% пропаднали площи, ще изплатим до 80% загуби по технологични карти за различните култури, които са засегнати", посочи министърът.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    ДА ПОГОВОРИМ ЗА ПАРИ: Тръмп и митата: Как промениха световната икономика? (епизод 3)