България не е въвела ограничения на държавните си граници по отношение на българските граждани, пристигащи от чужбина. Идващите от страни с коронавирус обаче ще бъдат поставяни под карантина, съобщиха от МВнР.
Нашите сънародници могат да влязат на територията на България откъдето и да идват, но ще остават 14 дни под карантина ако идват от рискова държава. Към момента с решение на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса за такива са определени Италия, Испания, Иран, Република Корея и Китай.
Към момента границите на съседните на България са отворени, като на места са наложени допълнителни ограничения или допълнителни проверки във връзка с борбата с разпространението на коронавируса.
Ако решат да предприемат пътуване, препоръчваме на българските граждани зад граница най-напред да се информират за въведените превантивни мерки в държавите, през които преминават, включително и на границите на съответните държави.
За целта ще публикуваме периодично актуална информация на сайта на МВнР.
Актуалната обстановка с граничния контрол е следната:
• Италианско-словенска граница – преустановен е всякакъв вид транспорт. Осигурена е възможност за завръщане на словенски граждани;
• Хърватия – транзитно преминаване през страната за период не по-дълъг от 24 часа;
• Чехия – преминаване от и към Германия и Австрия единствено през определени ГКПП;
• Република Северна Македония – няма ограничения, но пътниците, пристигащи от рискови зони, се насочват единствено към ГКПП Гюешево;
• Сърбия – функциониращи единствено големите ГКПП. На българо-сръбската граница: „Калотина" и „Връшка чука", на преминаващите през граничните пунктове граждани се извършват допълнителни проверки, включително измерване на температурата.
• Гърция – няма ограничения на ГКПП Промахон и ГКПП Маказа;
• Унгария – граничен контрол се извършва на словенската и хърватската граница, включващ проверка на телесната температура и провеждане на интервю. Превозвачи, пътуващи от Италия, могат да влязат на територията на Унгария от Австрия през пункта Rábafüzes, ако разполагат с медицински документ, издаден в рамките на 4 дни, посочващ, че притежателят му не е заразен с вирус COVID-19. Продължава забраната за влизане в Унгария на физически лица, пътуващи от Италия;
• Германия – има засилен контрол по границите с Австрия и Швейцария. Не се планира границите да бъдат затваряни;
• Швейцария – няма ограничения за пътуване;
• Румъния - към момента не е в сила затварянето на ГКПП с България въпреки изказването на министъра на вътрешните работи на Румъния.
Малко по-късно МВнР направи следното уточнение:
Чехия: От 16 март (понеделник) се забранява влизането на чужденци в страната. Същото се отнася за чужденците с постоянно пребиваване в Чехия и с временно пребиваване над 90 дни. Забраната не се отнася за шофьорите на тежкотоварни камиони.
Австрия: От 16 март се забраняват полети от и до Швейцария, Франция и Испания. Затворена е границата на Австрия с Италия. Относно тежкотоварните автомобили, които преминават транзит през Австрия, към момента няма рестрикции. Всички шофьори ще бъдат проверявани на място за здравословното им състояние.
Грузия: Въведени са ограничителни мерки за лица, влизащи в страната от Германия, Франция, Австрия, Испания, Китай, Иран, Южна Корея и Италия - задължителна карантина за 14 дни или представяне на лабораторен тест за проверка на вируса, издаден от страната на пристигане. Единственият сухопътен коридор към България минава по трасето ГКПП Сарпи или Вале в Грузия – Самсун в Турция, Истанбул, Кап. Андреево. По море транспортът е възможен чрез РОРО кораб „Дружба", отплаващ всеки понеделник от пристанище Батуми за Бургас.
Испания: Външните граници на Испания не са затворени – нито сухоземни, нито въздушни. Има забрана за директни полети от Италия до Испания - мярката е в сила от 11 март до 25 март. От Испания към Италия не е възможно ползването на фериботи.
Република Северна Македония: Няма въведени мерки по отношение режима на влизане и излизане в страната. Няма затворени ГКПП.
Великобритания: Няма въведени мерки по отношение режима на влизане и излизане в страната. Няма затворени ГКПП.
Молдова: Към момента не са обявени мерки за ограничаване влизане и излизане на сухопътни транспортни средства освен обявените за затворени от румънска страна 2 ГКПП Оанча-Кахул и Ръдъут Прут-Липкани. За завръщане в България от и през Молдова за момента остават отворени ГКПП : Леушени-Албица и Джурджулещ-Галац. От 16 март (понеделник) се прекратяват редовните полети с Австрия, Белгия, Чехия, Кипър, Германия, Ирландия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Румъния. За завръщане в България могат да се ползват полети през Киев, Москва и Истанбул.
Украйна: По указания на правителството, от 219 действащи ГКПП по границите на страната остават да функционират 49. Провежда се температурен скрининг на влизащите в страната граждани по всички тях. Също така са разположени дежурни медицински екип за изолиране на потенциално заразени лица. Няма отменени полети към България, поради което няма необходимост от ползване на алтернативни маршрути за завръщане на български граждани в страната.
Естония: Въвежда се контрол при влизане в страната по всички граници (сухопътни, въздушни и морски). Влизащите ще трябва да попълват специални формуляри, в които да отбелязват държавата, от която идват и подробности относно пътуването им. Спряна е продажбата на билети за фериботната линия между естонската столица Талин и шведската Стокхолм.
Нидерландия: Властите на страната не са наложили мерки, които биха оказали негативно влияние на пътуващите от и до страната.
Швейцария: На този етап няма ограничения за пътуване от и до страната.
При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат със Ситуационния център на МВнР на следните денонощни телефони: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56; 02 948 3052; 02 948 2552; 02 948 2085 и на имейл адрес crisis@mfa.bg
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки