Мина от войната изплува в морето край плажа "Кабакум" - преди Златни пясъци, северно от Варна. Открита е тази сутрин.
На мястото веднага е изпратен един от противоминните кораби на ВМС.
Практиката с обезвреждането и е тя да бъде взривена на безопасно разстояние навътре в морето.
Снимка: ВМС
Това не е първият случай с изплавали мини в Черно море след началото на войната в Украйна. За последно, сигнал за мина беше подаден през ноември миналата година край Тузлата, но при проверка на ВМС се оказа балон със сгъстен въздух.
В ранния следобед Министерството на отбраната (МО) съобщи, че мината е била обезвредена от военнослужещи от Военноморските сили.
"Екипаж на минен ловец „Струма“ от състава на Военноморските сили е задействан днес, 12 март, със задача да разузнае миноподобен обект, забелязан във водите на Черно море, на 250 метра от брега. Сигналът е подаден днес от гражданин в Морския спасителен координационен център. На място военните моряци класифицират мината като котвена, тип „Ям“. Предвид малкото разстояние от брега, мината е изтеглена на безопасна дистанция навътре в морето и унищожена с контролиран взрив от специализирания екип на минен ловец ,,Струма“. При унищожаването на мината са спазени стриктно мерките за безопасност", съобщава МО.
Обезвреждането на морската мина край плаж „Кабакум“ не е нанесло щети на плажната ивица, уточняват от Министерството на туризма.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2630
1
12.03 2024 в 13:07
Тръмп иска разследване на връзките на Епстийн с Бил Клинтън
Грузия: Не сме се отказали от ЕС, Брюксел се изолира
САЩ издаде лиценз, който позволява преговори за възможна продажба на чуждестранните активи на ''Лукойл''
Великобритания разреши на Лукойл да продължи да работи до 14 февруари в България
Дейвид Ковърдейл се пенсионира (видео)