Кога се формира полът на бебето?

OFFNews 07 January 2026 в 20:35 871 0
бебета

Снимка pixabay

деца

Генетичната информация дали ще имате момче или момиче е заложена още от зачеването на бебето. И двата пола започват развитието си еднакво и в ранна бременност е трудно да се определи.

Кога се формира полът на бебето 

Половите хромозоми на жената са еднакви -ХХ, а при мъжете различни - ХУ. Една от женските хромозоми се свърза с една от мъжките. Така още със зачеването е ясна генетичната информация - ако резултатът е ХХ, то чакате момиче, ако е ХУ - момче. 

Половите органи обаче се формират между 7-а и 12-а гестационна седмица, като преди това е ранно за всякакви изчисления, методи за определяне на пола, калкулатори и др. Именно в този период е често срещано да има "объркан пол", като познаването му може да стане само с ехограф (видеозон) или при преглед за фетална морфология. 

Как можете да разберете пола на бебето 

Най-точен отговор може да ви даде проследяващият бременността лекар с помощта на ехограф. Някои бъдещи майки дори прилагат ехографски снимки в „дневник на бременността“. 

Друг надежден вариант да разберете пола на бебето е с кръвен тест, който дава и допълнителна информация за вашето здраве и здравето на плода.

Съществува и ранна фетална морфология, чрез която се изследват органите и системите на плода, като по този начин може да се установи пола още на 12-ата седмица. По-сигурният вариант е да изчакате до 19-а гестационна седмица. Понякога плодът може да е заел по-специфична поза в утробата, което да възпрепятства ясното разчитане. 

Ключови етапи в развитието на половите органи

  1. 4-5 гестационна седмица - Започват да се формират примитивните вътрешни полови органи.
  2. 6-7 г. с. - Формират се тестисите.
  3. 8 г.с. - Външните полови органиизглеждат еднакво.
  4. 10 г.с. - Бъбреците се свързват с пикочния мехур.
  5. 20 г. седмица - Мъжкият пол е завършен. 

Алтернативни методи 

Макар да съществуват много теории за това как да разберете пола, без да чакате до нужната гестационна седмица, най-сигурният начин си остава ехографът. Въпреки това събрахме и някои теории от миналото:

  • Ако коремът на бременната е по-остър и е разположен ниско - то бебето е момче, ако е по-широк и е високо – момиче.
  • Метод с махало, окачено над дланта на жената. Ако то се върти в кръг, то чакате дъщеря, а ако се движи напред-назад – син.
  • Ако на бременната й се яде сладко, то бебето ще е момиче, а ако й се хапва кисело – момче.
  • Има и безброй калкулатори на база рождените дати на родителите и на зачеване.
  • Ако пулсът на бебето е над 140 удара в минута, то е ясно - момиче, а ако е под 140 - момче.

За да сте най-сигурни, то изчакайте нужното време. 

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    X

    Д-р Семерджиев: Здравеопазването е концесия на ГЕРБ, ще получим още от същото