Още един кмет се отказа от плануваното увеличение на местните данъци от новата година.
Кметицата на Габрово Таня Христова оттегля предложението за увеличение на такса битови отпадъци в Габрово след обществено недоволство, пише сайтът "За Габрово".
Решението идва ма фона на силна критика от страна на граждански организации и жители на града, които излязоха на мирен граждански протест на 10 декември, на който бе поискана оставката и на местната власт.
Според Христова, "всяка промяна в таксата, която засяга пряко всяко домакинство, трябва да се прави при условия на предвидимост и стабилност". Тя посочва още, че липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност за финансовото планиране на общината. Поради това администрацията се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.
Христова подчертава, че това решение не е отказ от реформа, а "част от усилията за въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на таксата, базиран на реални данни и съобразен със законодателството в защита на обществения интерес."
Кметът на Пазарджик Петър Куленски също се отказа от чувствително увеличение на такса смет. Същото сториха и кметовете на Ловеч, Видин, Търговище, Кюстендил и др.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2252
1
15.12 2025 в 13:52
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец
Осъдиха бившата първа дама на Южна Корея на 7 г. затвор, приемала скъпи подаръци