Граждански организации издигат Мая Манолова за омбудсман

Тя беше избрана на този пост преди близо 10 години

OFFNews 13 март 2025 в 12:12 1026 0
Мая Манолова

Снимка БГНЕС/архив

Мая Манолова

Граждански организации издигат отново кандидатурата на Мая Манолова за омбудсман.

Тя беше избрана на този пост преди близо 10 години.

Пенка Георгиева от пациентска организация "Заедно с теб" каза, че в първия си мандат Манолова е отстоявала правата на пациентите. Тя призова депутатите да се абстрахират от политика при гласуването за омбудсман.

Десислава Филипова - адвокат и председател на фондация „Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека“ посочи, че в първия мандат на Манолова са постигнати редица успехи. Омбудсманът трябва да е силен, активен и безкомпромисен, посочи Филипова на пресконференция в БТА. 

Манолова е човек на каузите, ще работи за защита на правата на хората, заявиха представителите на гражданските организации.

Всички си даваме сметка, че във времена на кризи хората повече от всеки друг път имат нужда от защита и подкрепа, от истински и независим, смел обществен защитник. Сред основните приоритети е омбудсманът да е на терен. Така на място може да се опазват правата на хората. Защитата на уязвимите групи - деца, хора с увежрадания, социално слаби, малцинства, жертви на насилие, също е важна, каза Мая Манолова.

Друг приоритет е опазването правата на хората от икономически силните организации, както и правото на прозрачна, отчетна администрация, каза Манолова.

Според нея омбусманът трябва да има активна позиция по важните законодателни инициативи, които се отнасят до правата на хората.

Преди дни 120 неправителствени организации издигнаха кандидатурата на бившия депутат от ГЕРБ Джема Грозданова за омбудсман. Бившият министър на правосъдието в кабинета "Сакскобургготски" Антон Станков също е номиниран за поста. Предложението бе внесено на 7 март от името на Сдружение с нестопанска цел в обществена полза "Асоциация българско училище за политика Димитър Паница". 

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови