Двама дезориентирани туристи по дънки на Витоша, качиха ги с шейни на Черни връх

OFFNews 26 December 2025 в 13:25 5354 2

Снимка БГНЕС/архив

Двама недобре екипирани за зимни условия туристи са били транспортирани с моторни шейни до Черни връх от планински спасители, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) при Българския Червен кръст (БЧК).

Около 20:30 часа снощи в службата е постъпил сигнал за дезориентирани туристи на пътеката от хижа „Алеко“ към Черни връх. Времето е било мъгливо, със снеговалеж и температури около минус 8 градуса. Двамата мъже са били облечени с дънки, анцуг и по маратонки. Планинските спасители са ги затоплили и с моторни шейни са ги извели до Черни връх.

Мъжете са останали да пренощуват в хижата на върха.

Туристите трябва да имат предвид, че обстановката в планините е зимна, снежната покривка е между 20 и 40 см., пътеките не са утъпкани и може да се затъва при ходене, предупреждават от ПСС. В планината трябва да се излиза с подходяща екипировка и добре заредени телефони, съветват планинските спасители.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3747

    2

    TheRealDruckertreiber

    27.12 2025 в 15:23

    Липсва важна информация - анцунга дале е бил адидас а маратонките найке? Ако не са били маркови, ясно що са закъсале.

    2956

    1

    1215

    26.12 2025 в 17:42

    Планинските спасители са ги затоплили....... дали с чай?А може би е по добре с шамари.
     
    X

    Д-р Семерджиев: Здравеопазването е концесия на ГЕРБ, ще получим още от същото