Работодателските организации се обявиха категорично против предложените от парламентарната група на "Атака" промени в Кодекса на труда, които се обсъждат днес на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Текстовете предвиждат собствениците и акционерите да носят и лична отговорност за неизплатени заплати при фалит и да продават личното си имущество, за да се разплатят със служителите. Предлага се и работодателят да е длъжен да изплати 100%, а не само 60% от месечното възнаграждение.
„От години имаме много порочно прехвърляне на активи с цел да не се изплащат възнаграждения на работниците, които се явяват кредитори на работодателите. За да съди работодателя си, работникът или трябва да напусне предприятието, или да влезе в антагонистични отношения с него, става мишена или жертва на неправомерно уволнение”, обясни една от вносителките на законопроекта - Магдалена Ташева от "Атака".
„Работодателят е длъжен да плаща 60 % от възнагражденията, а какво трябва да направи служителят, за да получи 100%”, попита тя.
По думите й в момента законодателят не е създал защитни механизми срещу заплахата от злоупотреба с дисциплинарната власт на работодателя.
"Това нарушава принципа за достъпно правосъдие. Събирането на дължимото възнаграждение е от съществена важност предвид неговата социална роля”, уточни депутатката.
„Действително има проблем, но има над 350 000 действащи предприятия. Нищожна част от тях – под 1% имат затруднения, довели до големи забавяния в изплащане на възнагражденията, а умисъл в това има в отделни случаи.
Причините могат да бъдат различни – неплащане от клиент, от държавата. Не трябва да се смесват и объркват нещата – когато има умисъл и когато работодателят е решил да не плаща, и когато има забавяния, защото не може да плати. Начинът, по който се търси решение, определено не е този. Ще се изненадам, ако посочите европейска държава, в която е по този начин”, контрира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
По думите му с промените всеки може да спре да ходи на работа и да заведе дело срещу работодателя и те ще прогонят предприемачите.
Димитър Бранков от БСК обяви, че предложението е твърде радикално и няма как неговата организация да го подкрепи.
„Вкарваме работодателите в зависимост от работниците. Проблемите са в бавните процедури по обявяване на несъстоятелност. Не считаме, че предложените текстове са правилната стъпка в правилна посока”.
БТПП и КРИБ също не подкрепят предложените промени в Кодекса на труда.
КНСБ пък още миналата седмица обяви, че одобрява предложение от "Атака" промени в трудовото законодателство.
Решаващо за предложените нововъведения в Кодекса на труда обаче ще е гласуването им в пленарна зала.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.01 2014 в 19:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 15:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 13:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 13:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 12:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?