Работодателските организации се обявиха категорично против предложените от парламентарната група на "Атака" промени в Кодекса на труда, които се обсъждат днес на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Текстовете предвиждат собствениците и акционерите да носят и лична отговорност за неизплатени заплати при фалит и да продават личното си имущество, за да се разплатят със служителите. Предлага се и работодателят да е длъжен да изплати 100%, а не само 60% от месечното възнаграждение.
„От години имаме много порочно прехвърляне на активи с цел да не се изплащат възнаграждения на работниците, които се явяват кредитори на работодателите. За да съди работодателя си, работникът или трябва да напусне предприятието, или да влезе в антагонистични отношения с него, става мишена или жертва на неправомерно уволнение”, обясни една от вносителките на законопроекта - Магдалена Ташева от "Атака".
„Работодателят е длъжен да плаща 60 % от възнагражденията, а какво трябва да направи служителят, за да получи 100%”, попита тя.
По думите й в момента законодателят не е създал защитни механизми срещу заплахата от злоупотреба с дисциплинарната власт на работодателя.
"Това нарушава принципа за достъпно правосъдие. Събирането на дължимото възнаграждение е от съществена важност предвид неговата социална роля”, уточни депутатката.
„Действително има проблем, но има над 350 000 действащи предприятия. Нищожна част от тях – под 1% имат затруднения, довели до големи забавяния в изплащане на възнагражденията, а умисъл в това има в отделни случаи.
Причините могат да бъдат различни – неплащане от клиент, от държавата. Не трябва да се смесват и объркват нещата – когато има умисъл и когато работодателят е решил да не плаща, и когато има забавяния, защото не може да плати. Начинът, по който се търси решение, определено не е този. Ще се изненадам, ако посочите европейска държава, в която е по този начин”, контрира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
По думите му с промените всеки може да спре да ходи на работа и да заведе дело срещу работодателя и те ще прогонят предприемачите.
Димитър Бранков от БСК обяви, че предложението е твърде радикално и няма как неговата организация да го подкрепи.
„Вкарваме работодателите в зависимост от работниците. Проблемите са в бавните процедури по обявяване на несъстоятелност. Не считаме, че предложените текстове са правилната стъпка в правилна посока”.
БТПП и КРИБ също не подкрепят предложените промени в Кодекса на труда.
КНСБ пък още миналата седмица обяви, че одобрява предложение от "Атака" промени в трудовото законодателство.
Решаващо за предложените нововъведения в Кодекса на труда обаче ще е гласуването им в пленарна зала.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.01 2014 в 19:01
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 15:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 13:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 13:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
28.01 2014 в 12:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Задържаха руски кораб за умишлена повреда на кабел между Финландия и Естония
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки